Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
15. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nákupní parky v Česku přibývají, podle analytiků jejich boom bude pokračovat

Nákupní vozík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupní vozík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Jen v minulém roce se nově otevřelo 16 nákupních parků o celkové rozloze 45 tisíc metrů čtverečních. V letošním roce plánují developeři postavit dalších 23 parků s rozlohou čítající až 85 tisíc metrů čtverečních. Podle analýzy společnosti Starteepo jejich obliba poroste díky stabilní ekonomice a růstu mezd.

Nákupní parky se těší velké oblibě hlavně díky trendu stěhování do rezidenčních oblastí mimo centra měst. Obchodníci jsou tak donuceni zaměřit se i na okrajové městské části.

„České ekonomice se daří. Lidé si jsou toho vědomi, a tak roste i jejich spotřeba, což se pozitivně projevuje v maloobchodních tržbách. A právě z toho těží provozovatelé nákupních parků, kteří tak mají prostor pro zvyšování nájmů a výnosnosti svých portfolií,“ dodal k analýze František Bostl, ekonom a výkonný ředitel společnosti Starteepo.

Nákupní parky jsou alternativou k velkým obchodním centrům. Parky se liší od klasických „obchoďáků“ v několika aspektech. Většinou jsou to jednopodlažní nákupní střediska na okraji měst. V takovém centru zákazníci najdou potraviny, drogerii, lékárnu či elektro. V současné době je podle analýzy trendem také rozšiřování těchto parků o restaurace, kavárny a dětská hřiště.

Pro developery jsou nákupní parky lákadlem

Zájem o nákupní parky potvrdil David Hauerland ze skupiny Fidurock Capital, která hodlá letos vydat dluhopisy až za 500 milionů korun právě za účelem výstavby nákupních parků v Česku a na Slovensku. „Nákupní parky byly historicky spíše stranou zájmu investorů. I proto tento segment nabízel a stále nabízí atraktivnější výnosy než jiné typy nemovitostí. Pro nás nákupní parky představují ideální poměr výnosu a rizika,“ uvedl.

Pro investory a developery jsou nákupní parky lákadlem díky vyšším výnosům oproti jiným druhům realit. Nákupní parky vynášejí více než průmyslové zóny, kancelářské prostory a prémiové nákupní ulice.

Nejvíce nákupních parků je podle analýzy ve Středočeském kraji (33) a v Moravskoslezském kraji (27). Nejméně jich naopak najdeme v Libereckém kraji (9). V přepočtu obyvatel na jeden nákupní park je na tom nejhůř Jihomoravský kraj, kde připadá jeden park na 78 587 lidí.

Podle Františka Bostla by dobré časy české ekonomiky neměly skončit a dá se tak očekávat další příval parků. „Pokračující zájem o výstavbu nových nákupních parků a rozšiřování stávajících lze očekávat i v následujících letech,“ uzavřel.

pkPatrik Kozlík
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...