26. srpna 2015 7:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nástupce vojenských vozů humvee dodá americké armádě Oshkosh

Humvee | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Humvee | foto: ČTK

WASHINGTON Zakázku armády Spojených států na nástupce stárnoucích obrněných vojenských vozů humvee získala společnost Oshkosh, kontrakt v ceně 6,75 miliardy dolarů (zhruba 159 miliard korun) zahrnuje 17 tisíc vozidel. Podle agentury Reuters to oznámila americká armáda. Konkurentem Oshkoshe v tendru byl tvůrce humvee AM General a tandem společností Lockheed Martin a britské BAE Systems.

Legendární humvee je ve výzbroji USA od roku 1985. Jeho slabinou je nedostatečné pancéřování, které nedokáže uchránit posádku před výbuchy nastražených náloží a min. Po četných incidentech v Iráku a Afghánistánu si americká armáda objednala takzvaná vozidla MRAP, která jsou proti výše zmíněným nástrahám odolná.

Vojsko nyní vypsalo tendr na lehká taktická vozidla, která mají oproti MRAPům vykazovat lepší pohyblivost v terénu a zároveň budou vojákům poskytovat dostatečnou ochranu. Armáda v podmínkách výběrového řízení mimo jiné uvedla, že od vozidla požaduje odolnost proti nejničivějším typům improvizovaným náložím, mechanickou spolehlivost, snadnou údržbu a kompatibilitu s taktickými vojenskými datovými sítěmi.

Konečná výše zakázky může podle agentur přesáhnout 30 miliard dolarů (705 miliard korun), neboť armáda a námořnictvo postupně plánuje nahradit 55.000 vozidel.

ČTK