28. ledna 2013 15:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Co (z)může Česká národní banka?

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

Minule jsem popisoval jeden důvod, proč je riziko devizových intervencí proti koruně ze strany České národní banky limitované. Naše centrální banka není v situaci například švýcarské centrální banky, jejíž měna prudce posilovala a byla nucena negativní efekty silného franku mírnit.

Česká koruna neposiluje. Je dokonce mírně podhodnocena. V takové situaci by potom devizové intervence mohly být vnímány jako měnová manipulace. V pokušení pomoci ekonomice slabší měnou není ČNB ve světě osamocena. Ne nadarmo roste počet článků, kde se mluví o měnových válkách.

Ale to není jediný důvod, který intervence limituje. Proč vlastně česká ekonomika klesá, zatímco okolní ekonomiky rostou? Pokud by byla česká ekonomika pouze o vývozech, tak by v loňském roce rostla o zhruba dvě procenta.

Problémem české ekonomiky v posledních čtyřech letech nejsou vývozy. Je to domácí poptávka. Především pak pokles reálné spotřeby domácností. Slabá domácí poptávka se projevuje i v českém průmyslu, protože klesá objem nových domácích zakázek.

Oslabení koruny vyvolá vyšší prostor na utrácení

Jak tedy může slabá koruna pomoci spotřebě domácností? Jednoduchá poučka říká, že oslabení koruny pomůže zvýšit vývozy. A vyšší vývozy povedou k poklesu nezaměstnanosti. A nižší nezaměstnanost znamená vyšší příjmy domácností, a tudíž vyšší prostor na utrácení.

Ale slabá koruna působí na ekonomiku ještě jedním směrem. Na korunu jsou navázány dovozní ceny. Oslabení koruny tak povede k nárůstu dovozních cen. A vyšší dovozní ceny se promítnou ve vyšší inflaci.

A vyšší inflace snižuje kupní sílu disponibilních důchodů domácností. Oslabení koruny tak vlastně může snížit reálnou spotřebu domácností. V případě oslabení koruny je negativní dopad na spotřebu prostřednictvím vyšší inflace rychlejší než pozitivní dopad prostřednictvím nižší nezaměstnanosti. České národní bance se nemůže líbit představa, že by její intervence ještě více oslabily již tak slabou spotřebu domácností.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny