28. června 2011 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Největší letadlo? Sociální pojištění!

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Letadlo. Nemám na mysli dopravní prostředek, ale podvodný systém "letadla". Jde o systém, jehož autorství je přisuzováno Charlesi Ponzimu, proto se někdy nazývá Ponziho schéma. Princip je jednoduchý. Lidé do systému vkládají peníze a věří, že v budoucnu dostanou nějaký benefit, např. úrokový výnos či cokoliv jiného. Ale pozor, systém nijak tyto peníze nezhodnocuje.

Jak to tedy může fungovat? Jednoduše. Příliv peněz do systému musí být větší než jejich odliv. Jak jednoduché, že? Pokud do systému budou přibývat pořád "noví" lidé, kteří přinesou nové peníze, tak tyto peníze mohou být použity na vyplácení benefitů "starým" účastníkům. Co se stane, až se příliv zastaví? Nebudou peníze na vyplácení benefitů stávajícím účastníkům a letadlo spadne.

Že byste do takového letadla nikdy nenastoupili? Ano, dobrovolně asi ne. Ledaže by vás někdo přinutil. Třeba stát? A jaké letadlo vám může stát vnutit? Plaťte si nyní sociální pojištění a dostanete naději, že v budoucnu dostanete benefit ve formě penze. Ano, můžete věřit těm, co tvrdí, že penzijní systém beze změn je udržitelný. Říká se "věř a víra tvá tě uzdraví". Ale o důchodech se v tomto pořekadle nic neříká.

Po světě koluje vtip: Bernard Madoff (organizátor největšího "letadla" v historii USA) je u výslechu a vyšetřovatel se ho ptá: "Tak co, Madoffe? Jak jste přišel na ten nápad, že dřívější investory budete vyplácet penězi pozdějších investorů?" A Madoff odpovídá: "Ze systému sociálního pojištění."

Věřte, nebo se katapultujte z tohoto "letadla" a začněte spoléhat na systémy, které mají vnitřní zhodnocení vašich úspor. Ať už finančním úsporám a investicím nebo nefinančním úsporám jako nemovitostem nebo dětem.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny