Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Začarovaný kruh uvažování

Newyorská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza. | foto: Reprofoto

Finanční trh se nadále obává, že si USA projdou tak zvaným dvojitým dnem, tedy recesí tvaru W. Eurozóně se naopak daří dobře. A to i přes rozpočtové škrty, které proběhly především na jihu Evropy.

Pokud se podíváme na Německo, poslední číslo o růstu německé ekonomiky spíše připomínalo informaci o růstu HDP v Číně a nikoliv o ekonomice ze strnulé EU. A tak se nám opět objevil termín "decoupling". Pod tímto pojmem se skrývá úvaha, že se EU odpoutala od růstu USA. Jinými slovy, že už neplatí známé rčení "když si ekonomika USA kýchne, tak Evropa dostane chřipku".

Finanční trh začíná zapomínat, že ve světě, kde globalizace roste a nikoliv klesá, nelze předpokládat, že existuje největší ekonomika, která je izolovaná od zbytku světa. A stejně tak nelze předpokládat, že druhý největší světový exportér (Německo) může růst bez největšího spotřebitelského trhu na světě (USA).

Jedna věc je udělat chybu v ekonomické úvaze a druhá věc je udělat ji dvakrát. Pokud se necháváte ovlažovat analytickými informacemi již delší dobu, možná si vzpomenete, že termín "decoupling" se nám už jednou objevil. A to v roce 2008. Během jara a léta 2008 přicházela ze Spojených států data, která ukazovala na zpomalení ekonomiky. A z Evropské unie naopak informace, které finanční trh překvapovaly pozitivně a na zpomalování ekonomik neukazovaly.

Jak to nakonec dopadlo, už víme. Analytici ale tehdy sebevědomě tvrdili, že jde o projevy nového ekonomického modelu. Jinými slovy – tentokrát to bude jiné. Nebylo a nikdy nebude. Pokud zpomalí růst domácí poptávky v Americe, tak se následně přes nižší vývozy zpomalí i ekonomiky EU. Ale jako obvykle, se zpožděním.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...