22. ledna 2013 22:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas:Odebrání licence ČEZ v Albánii je negativní pro vztahy s ČR

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Petr Topič/ MAFRA

PRAHA Odebrání licence energetické firmě ČEZ v Albánii je negativní signál pro vztahy obou zemí, uvedl dnes premiér Petr Nečas (ODS) v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. Premiér věří, že albánská vláda vytvoří podmínky pro dosažení dohody, a zabrání tak další eskalaci problému. Pro členství v Evropské unii musí Albánie prokázat, že je právním státem, dodal Nečas.

Vztahy Česka s Albánií označil Nečas za tradičně velmi dobré a přátelské.

"Postup albánských úřadů vůči ČEZ je velkým zklamáním. Základním předpokladem každé země aspirující na členství v Evropské unii je schopnost zajistit fungování právního státu a zdravé investiční prostředí včetně ochrany zahraničních investic," podotkl. Albánie podala přihlášku do EU v dubnu 2009, případný vstup nového člena schvalují všechny členské státy unie včetně ČR.

ČEZ V ALBÁNII:

"Společnost ČEZ má moji plnou podporu při vymáhání škod, které jí byly postupem albánské strany způsobeny," uvedl Nečas. Český stát drží ve společnosti ČEZ zhruba dvě třetiny akcií.

GRAFIKA: ČEZ v Albánii: čtyři roky problémů

GRAFIKA: ČEZ v Albánii: čtyři roky problémů

Albánský regulační úřad se rozhodl odebrat společnosti CEZ Shpërndarje licenci na distribuci elektřiny v pondělí s odůvodněním, že firma nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Albánská vláda také ČEZ už v prosinci obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila. ČEZ ale tento dluh zpochybňuje.

Vedení ČEZ by mělo podle Nečase vyhodnotit zkušenosti z této rizikové investice a vyvodit důsledky vůči autorům projektu. Do budoucna by se měl management firmy vyvarovat podobných investic, uvedl premiér.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti.

Lidovky.cz, ČTK