Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas:Odebrání licence ČEZ v Albánii je negativní pro vztahy s ČR

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Petr Topič/ MAFRA

PRAHA Odebrání licence energetické firmě ČEZ v Albánii je negativní signál pro vztahy obou zemí, uvedl dnes premiér Petr Nečas (ODS) v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. Premiér věří, že albánská vláda vytvoří podmínky pro dosažení dohody, a zabrání tak další eskalaci problému. Pro členství v Evropské unii musí Albánie prokázat, že je právním státem, dodal Nečas.

Vztahy Česka s Albánií označil Nečas za tradičně velmi dobré a přátelské.

"Postup albánských úřadů vůči ČEZ je velkým zklamáním. Základním předpokladem každé země aspirující na členství v Evropské unii je schopnost zajistit fungování právního státu a zdravé investiční prostředí včetně ochrany zahraničních investic," podotkl. Albánie podala přihlášku do EU v dubnu 2009, případný vstup nového člena schvalují všechny členské státy unie včetně ČR.

ČEZ V ALBÁNII:

"Společnost ČEZ má moji plnou podporu při vymáhání škod, které jí byly postupem albánské strany způsobeny," uvedl Nečas. Český stát drží ve společnosti ČEZ zhruba dvě třetiny akcií.

GRAFIKA: ČEZ v Albánii: čtyři roky problémů

GRAFIKA: ČEZ v Albánii: čtyři roky problémů

Albánský regulační úřad se rozhodl odebrat společnosti CEZ Shpërndarje licenci na distribuci elektřiny v pondělí s odůvodněním, že firma nezajistila dovoz elektřiny a neinvestovala do rozvodné sítě. Albánská vláda také ČEZ už v prosinci obvinila, že jí dluží miliardu dolarů (cca 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila. ČEZ ale tento dluh zpochybňuje.

Vedení ČEZ by mělo podle Nečase vyhodnotit zkušenosti z této rizikové investice a vyvodit důsledky vůči autorům projektu. Do budoucna by se měl management firmy vyvarovat podobných investic, uvedl premiér.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun v dnešním kurzu) koupila 76 procent v tamním distributorovi. Loni se dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!