28. března 2013 12:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nečas: Švarcsystém je démonizovaný, nemá význam ho potírat

Premiér Petr Nečas na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Švarcsystém se v Česku používá jen ojediněle, nemá tedy cenu investovat do jeho potírání. Při více než 35 000 kontrolách nelegálního zaměstnávání se odhalilo kolem 500 případů. Podle předsedy vlády Petra Nečase se tak kontroly ve firmách zaměří spíš na bezpečnost či ochranu zdraví.

"Takzvaný švarcsystém je superdémonizován. Hraje v naší ekonomice a na našem trhu práce naprosto okrajovou úlohu. Je v podstatě naprosto nezajímavý, je využívaný naprosto ojediněle a vůbec nemá význam investovat do nějakého potírání švarcsystému," uvedl premiér na brífinku po jednání s ministryní práce Ludmilou Müllerovou (TOP 09).

Švarcsystém

Dělník (ilustrační foto)

Při takzvaném švarcsystému pracovník není zaměstnancem firmy, ale dělá pro ni jako samostatný podnikatel na živnostenský list. Podnik tak za něj nemusí platit sociální a zdravotní pojištění či mu nemusí poskytovat dovolenou.

Podle Nečase kontroly ukázaly, "že rozsah černé práce je u nás výrazně menší, než jsme si mysleli". Při loňských více než 35 000 kontrolách se přišlo na 5000 případů, řekl. V budoucnu by se mělo sledování firem ještě zintenzivnit, kontroloři by se ale měli zaměřit spíš na bezpečnost či ochranu zdraví. Neměli by "nahánět podnikatelské subjekty" a pracovníky, aby měli u sebe smlouvu, řekl Nečas.

Müllerová dodala, že v novele o zaměstnanosti se tento "dramatický přístup" již upravil. Zaměstnanci u sebe na pracovišti smlouvu nosit nemusí, kontroloři potřebné údaje dohledají případně sami "bez týrání pracovníků", řekla ministryně.

Podle údajů ministerstva provedli loni kontroloři Státního úřadu inspekce práce 35 577 kontrol a udělili 818 pokut za celkem 163,37 milionu.

Nelegálně zaměstnaných lidí bylo 5078. Celkem 552 osob pracovalo ve švarcsystému. Práce na černo se nejvíc objevuje podle ministerstva ve stavebnictví a při sezónních aktivitách či ve službách.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.