Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nechcete neomezený tarif? Máte smůlu, Telefónica vám ho vnutí

Telefonování. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Největší český operátor, společnost Telefónica, výrazně zjednoduší svou cenovou nabídku. Jeho zákazníci si už budou moci vybrat jen mezi třemi tarify za neomezené volání. Nová nabídka cen má ale jeden háček: za neomezené volání mají v budoucnu platit i ti, kteří ho dosud nepotřebovali.

Jeden ze tří tzv. Free tarifů využívá přes půl milionu zákazníků Telefóniky. Další desítky tisíc lidí, kteří mají jiný tarif, dostanou v těchto dnech od operátora dopis s informací, že zhruba do měsíce jim O2 dosud využívaný paušál změní.

Zákazníci buď mohou do 30 dnů bez pokuty odstoupit od smlouvy, nebo za volání zaplatit 249, 499 nebo 749 korun. I v případě, že dosud platili méně. „Zákazníky, kterých se změna tarifu týká, podrobně informujeme v posledním pravidelném vyúčtování,“ potvrdil LN Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefóniky.

Pojistka proti útěku?

Podle operátora je důvod rušení starých paušálů jednoduchý. „Cílem naší společnosti je mít přehlednou nabídku tarifů,“ vysvětluje Jappel. A jak Telefónica pozná, který tarif je pro jejich klienta nejvýhodnější?

Anketa

Využíváte neomezený tarif?

Ano 169
Ne – stávající mi vyhovuje 152
Ne – nemám o něj ani zájem 521
Mám předplacenou kartu 238

Jednoduše propočítá faktury svých zákazníků za posledních šest měsíců. „U každého zákazníka jsme analyzovali jeho chování za poslední půlrok a na základě toho pro něj vybíráme ten nejvhodnější tarif z nabídky řady Free,“ vysvětluje Jappel.

Podle odborníků jsou ale důvody jiné. Ke změně tarifů nevede Telefóniku touha zjednodušit ceník, ale snaha pojistit si i ty klienty, u kterých hrozí, že by mohli přejít k lacinější konkurenci.

ČTĚTE TAKÉ:

„Virtuální operátoři lákají na výhodné volání zákazníky, kteří utrácí málo. A Telefónica má strach, že by o takovou skupinu klientů mohla přijít. Proto se jim snaží vnutit vlastní paušály ještě předtím, než se nechají zlákat výhodnější nabídkou,“ vysvětluje nezávislý odborník na telekomunikační trh Jiří Peterka.

Kromě Telefóniky nabízí neomezené tarify i zbylí dva operátoři. Rušení starých paušálů a převedení zákazníků na ty neomezené ale neplánují.

Odejít můžete i se zvýhodněným telefon

Podle expertů z branže má největší český operátor na změnu tarifu ze zákona právo právě s podmínkou, že zákazníci mohou do 30 dní odstoupit bez sankce od smlouvy.

Problém by ale mohli mít ti klienti, kteří jsou u operátora vázáni nějakou výhodou nebo třeba zvýhodněným telefonem. I v takovém případě ale mohou podle Telefóniky beztrestně odejít.

„Každý zákazník má navíc možnost si nový tarif změnit na jakýkoli jiný tarif z řady Free, a to zcela zdarma a bez sankce. Navíc kdykoli po změně může vždy jednou měsíčně provést další změnu na libovolný tarif z řady Free, a to také zdarma,“ vysvětluje Ctibor Jappel z tiskového oddělení operátora.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!