4. srpna 2016 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejprudší pokles od referenda. Libra více než měsíc po brexitu stále klesá

Britské libry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské libry. | foto: Shutterstock

LONDÝN/NEW YORK Britská libra během čtvrtečního obchodování zaznamenala nejprudší pokles od červnového referenda, v němž se Britové vyslovili pro vystoupení své země z Evropské unie. Měna tak reagovala na uvolnění měnové politiky, k němuž ve čtvrtek přistoupila britská centrální banka.

Libra se během půl hodiny po oznámení o uvolnění měnové politiky propadla k dolaru až o 1,5 procenta a kolem 15:30 SELČ se prodávala za 1,3136 USD. Oproti středečnímu závěru tak vykazovala pokles o 1,4 procenta. Zůstala nicméně nad 31letým minimem v blízkosti 1,28 USD, na které sestoupila před měsícem.

Euro během odpoledne k dolaru odepisovalo zhruba 0,1 procenta na 1,1143 USD.

Britská centrální banka ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta. Oznámila také další opatření na podporu ekonomiky, včetně nákupu vládních dluhopisů.

„Snížení úrokových sazeb se všeobecně očekávalo, je to ale symbolické gesto, které ekonomice za současné situace pravděpodobně moc nepomůže,“ řekl analytik Andrew Sentance ze společnosti PwC. „Libra by mohla dál oslabovat, a zvýšit tak inflaci,“ citovala jej agentura Reuters.

ČTK