13. února 2013 14:22, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Největší dohoda historie: Evropa s USA plánují volný obchod

Evropská unie a USA vyjednávají o obchodní dohodě Transatlantické obchodní a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie a USA vyjednávají o obchodní dohodě Transatlantické obchodní a... | foto: Shutterstock

BRUSEL/WASHINGTON Evropská unie a Spojené státy se dohodly na zahájení rozhovorů o transatlantické zóně volného obchodu. Předseda Evropské komise José Barroso řekl, že jednání by měla začít do poloviny tohoto roku. Výsledkem by měla být největší bilaterální obchodní dohoda, jaká byla ve světě kdy sjednána.

EU doufá, že dohoda přispěje k růstu hrubého domácího produktu unie až půl procentem. "Tato jednání se stanou standardem nejen pro náš budoucí bilaterální obchod a investice, ale také pro rozvoj globálních obchodních pravidel," řekl na tiskové konferenci v Bruselu předseda Evropské komise José Barroso.

 "Nebude to snadné," připustil Barroso. Dodal však, že výsledek by měl být přínosem pro obě strany. "Obě strany potřebují růst a obě mají rozpočtové problémy," pokračoval šéf komise po zveřejnění společné zprávy EU a USA, která doporučila zahájení rozhovorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Dohoda bude zahrnovat asi polovinu světové ekonomiky a třetinu globálních obchodních toků. Podle doporučující zprávy by EU měla díky ní posílit svou ekonomickou produkci do roku 2027 o 0,5 procenta, tedy o 86 miliard eur (2,2 bilionu korun).

Americkou ekonomickou produkci by volný obchod s EU měl zvýšit o 0,4 procenta, tedy o 65 miliard eur.

Seznam ohrožených odvětví

Vládní představitelé doufají, že jednání budou dokončena během dvou let. Jejich cílem bude odstranit mezi oběma ekonomikami dovozní cla, která nyní dosahují v průměru čtyř procent, a omezit administrativní překážky vzájemného obchodu.

Komisař EU pro obchod Karel De Gucht řekl, že z dohody nebudou vyloučeny žádné sektory. Dodal ale, že EU později předloží seznam odvětví, která považuje za citlivá.

Americký prezident Barack Obama k zahájení rozhovorů vyzval v úterý v poselství o stavu unie. Bílý dům uvedl, že mezi EU a USA se už dnes každoročně zobchodují zboží a služby za téměř bilion dolarů, a díky obchodu existují po obou stranách Atlantiku miliony pracovních míst.

Lidovky.cz, ČTK