9. dubna 2012 20:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebook koupí Instagram za miliardu dolarů

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Největší sociální síť Facebook prohlásila, že schválila nákup společnosti Instagram za miliardu dolarů (19 miliard korun), která vyvíjí aplikaci pro sdílení fotografií a funguje prostředním aplikací do mobilních telefonů iPhone a nově také Androidu.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg to oznámil právě prostřednictvím nejrozšířenější sociální sítě. Pro Facebook je to před primární veřejnou nabídkou akcií největší akvizice, jakou kdy ve své krátké historii uskutečnil."Pro Facebook je to klíčový milník, protože je to vůbec poprvé, co jsme získali produkt a společnost, která má tolik uživatelů," sdělil na svém blogu spoluzakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Zpráva je o to překvapivější, že se firma k akvizici odhodlala jen krátce před plánovaným vstupem na burzu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Léta jsme se soustředili na to, abyste si co nejvíce užívali sdílení fotek se svými přáteli a rodinou," napsal. "Nyní jsme schopni pracovat s týmem Instagramu mnohem intenzivněji, abychom vám nabídli skvělé zážitky při sdílení vašich fotek z mobilních telefonů i s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy," dodal.

Fotky s efekty a filtry

Instagram je volně dostupná aplikace, která svým uživatelům umožňuje sdílení . Nechává uživatele, aby své fotky obohacovali o nespočet filtrů a efektů a sdíleli je se svými přáteli, kteří je můžou okomentovat a podobně jako na sociální síti Facebook jim dát svůj "like".

Sotva dva roky starý Instagram přilákal 30 miliónů uživatelů, ačkoliv z počátku fungoval jen na iPhones a až poté i jako aplikace pro Android.  Facebook se už o Instagram nějaký čas zajímal. Na počátku roku 2011 ale Kevin Systrom, šéf společnosti, ji prodat odmítl. Údajně ji chtěl udržet nezávislou a dále ji rozvíjet a rozšiřovat.

ČTĚTE VÍCE:

Někteří fanoušci Instagramu rychle vyjádřili nesouhlas nad osudem společnosti. Šéf Facebooku však na tyto ohlasy reagoval prohlášením, že se prozatím bude snažit Instagram udržet jako oddělenou službu.

Vstup Facebooku na burzu bude z hlediska akciových trhů patrně nejsledovanější událostí letošního roku.

ptaVladěna Ptáčková, ČTK