15. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvíce v pololetí rostly akcie Tatra Resortu, na opačném konci je NWR

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. | foto: Reuters

PRAHA Největší pololetní nárůst kurzu zaznamenaly akcie společnosti Tatry Mountain Resorts, následovaly akcie Fortuny, Pegas Nonwovens a Philip Morris. Na opačném konci žebříčku jsou akcie NWR, které za první polovinu roku klesly o 82 procent. Velké ztráty zaznamenaly také akcie CME.

Tyto akcie by podle analytiků oslovených ČTK mohly ve zbytku roku být výrazně rozkolísané.

Nejvýkonnější akcií i se započtením dividendy byla Fortuna, která přidala 32 procent. Sázková společnost těžila z dobrých výsledků za první čtvrtletí a z ohlášení mimořádné dividendy. Očekávala se řádná dividenda 22 eurocentů, nakonec byla vyplacena dividenda 67 centů (řádná plus mimořádná), řekl ČTK analytik J&T banky Pavel Ryska.

Finanční páka společnosti

Nejhorší akcií byla jednoznačně NWR, na kterou podle Rysky tvrdě dopadl pokles cen uhlí. "Domnívám se, že největší růst i pokles mohou ve druhé půli roky vykázat společnosti, které už v první polovině roku byly velmi rozkolísané (NWR a CME). Například relativně malá změna cen uhlí může vést k výraznému pohybu akcií NWR, což je dáno provozní i finanční pákou společnosti," upozornil.

Čtěte také

Hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka očekává, že ve druhém pololetí by se mohlo nadále dařit akciím Fortuny a Pegasu. Lepší výkon než v prvním pololetí by podle něj mohly předvést finanční tituly v čele s Erste a Komerční bankou.

Podobné poklesy jako v prvním pololetí by již neměl opakovat ČEZ. Největší nejistota zůstává u akcií NWR, kde lze ve druhém pololetí očekávat velkou rozkolísanost, dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz