18. června 2014 8:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvzácnější známku světa vydražili za 200 milionů. Přitom vznikla z nouze

Dražba známky One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), považované za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dražba známky One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), považované za... | foto: ČTK

NEW YORK Říká se jí One-Cent Magenta, tedy Jednocentová karmínová, a momentálně je to nejvzácnější a také nejdražší známka světa. Její dražba, která proběhla v úterý večer v New Yorku, totiž vynesla v rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu korun). Dosud nejdražší známka se přitom prodala „jen“ za 2,2 milionu dolarů.

Aukční síň Sotheby's odhadovala tržbu na rekordních 10 až 20 milionů dolarů (až 400 milionů korun). O dražbě informovala agentura AFP.

Známku s nominální hodnotou jednoho centu považují odborníci za nejvzácnější na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu. Vytištěna byla z nouze, když se před půldruhým stoletím zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc. Podle expertů dnes z tehdy vytištěné série existuje několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Dražba byla významná i proto, že se proslulá známka dostala na veřejnost poprvé od roku 1986, kdy byla vystavena v Chicagu. Dosud nejdražší poštovní známkou je švédská "Tříšilinková žlutá" z roku 1855, která se v roce 2010 vydražila za 2,2 miliónu dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz