2. července 2009 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci doplácejí na svůj strach z Čechů a Poláků

německá vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy německá vlajka | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA Na vládu Angely Merkelové, která v poslední době čelí výpadům ze všech stran a především kritice hospodářského vývoje v zemi, se snesla další kritika. Německo totiž podle nové studie zcela promarnilo výhody, které mohlo mít z otevření pracovního trhu Čechům, Slovákům a Polákům.

 Podle studie Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) a výzkumného ústavu budoucnosti práce (IZA), která mapuje vývoj na pracovním trhu Evropské unie po jejím rozšíření na východ, přetrvávající uzavření pracovního trhu německé ekonomice výrazně škodí.

„V cílových zemích nejsou v tomto směru žádné negativní efekty – ani pro pracovní trh, ani pro sociální stát. Naopak, země, které se již otevřely, profitovaly z rozšíření unie nejvíc,“ upozorňuje ředitel DIW Klaus Zimmermann. Na rozdíl od Německa využila rozšíření EU nejlépe například Británie a Irsko.

Tam přišli brzy mladí a často vysoce kvalifikovaní lidé z východní Evropy, kteří přispěli k ekonomickému růstu a zaplnili mezery na pracovním trhu. „Nezjistili jsme, že by přistěhovalci z nových unijních států vytlačili domácí zaměstnance, že by tlačili na jejich platy, nebo že by byli ve větší míře závislí na státních dávkách ve srovnání s domácím obyvatelstvem,“ tvrdí ředitel DIW Klaus Zimmermann.

Příliš přísná pravidla
Přední ekonomický institut v zemi proto nyní kritizuje především politiku ministra práce Olafa Scholze. Ten v květnu oznámil, že Německo nakonec využije celé sedmileté přechodné období, které je maximálně možné a svůj pracovní trh neotevře lidem z nových členských zemí EU až do roku 2011.

Svůj krok obhajuje německá vláda tím, že v zemi jsou vážné problémy s nezaměstnaností, a proto bylo nezbytné omezení prodloužit. Vedle Německa má tak přísná pravidla již jen Rakousko.
Ostatní země EU svůj trh práce již otevřely i nováčkům.

Scholz ovšem kritiku odmítá a tvrdí, že od začátku roku je Německo otevřené vysoce kvalifikovaným lidem s vysokoškolským vzděláním. To ale není podle expertů dostatečné a stále hlasitěji upozorňují, že se jedná o chybu, na kterou Německo doplatí.

Podle Zimmermanna se kvůli negativním signálům, které Německo v tomto ohledu vysílá, nejen nekvalifikovaní lidé, ale i vysokoškolští odborníci z východní Evropy budou i v budoucnu raději orientovat na Irsko či Velkou Británii.

I navzdory recesi, kterou německá ekonomika nyní prochází, je podle studie potřeba pracovní trh otevřít.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz