Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
1. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá média: Řecko dostane další půjčku, i když neplní podmínky

Generální stávka v Řecku: příznivci komunistické strany pochodují k parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální stávka v Řecku: příznivci komunistické strany pochodují k parlamentu. | foto: Reuters

BERLÍN Řecko obdrží další splátku ze slíbené mezinárodní pomoci i přes vyšší rozpočtový schodek a pomalý pokrok v reformách, protože eurozóna nechce, aby ji Řecko opustilo. Informovaly o tom o víkendu německé časopisy Wirtschaftswoche a Focus s odvoláním na zdroje z euroskupiny a Evropského parlamentu.

Atény mají obnovit jednání s tzv. trojkou mezinárodních věřitelů, tedy Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, příští týden. Země potřebuje získat dalších 31 miliard eur (779,1 miliardy Kč) z pomoci, aby odvrátilo hrozbu bankrotu a odchodu z eurozóny.

"Řecko obdrží seznam reforem, které musí schválit jejich parlament do stanoveného termínu. Peníze budou uvolněné jakmile je zákonodárci schválí," řekl zdroj Wirtschaftswoche. Neupřesnil však, jaké reformy to nově budou.

Pouze poznamenal, že eurozóna se nyní soustředí na to, aby zabránila odchodu Řecka. "Obavy z 'dominového efektu' v eurozóně jsou příliš velké," dodal. "Zpráva bude vypracována trojkou takovým způsobem, aby mohly být peníze vyplaceny," citoval zdroj z evropského parlamentu časopis Focus.

Nesmí být vyhozeno

Peer Steinbrück, který je kandidátem německé opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) na spolkového kancléře pro volby v příštím roce, v neděli v rozhovoru pro Die Welt am Sonntag uvedl, že Řecko by mělo dostat více času na reformu své ekonomiky a nesmí být vyhozeno z eurozóny. Německo by podle něj mělo být připraveno poskytnout Řecku v budoucnosti další pomoc.

Zda SPD podpoří v parlamentu třetí záchranný balík pro Řecko bude podle něj záviset na podmínkách, které s tím budou spojené. Odmítl však odchod Řecka z eurozóny, který by podle něj byl devastující.

ČTĚTE VÍCE:

Řecko je nyní pátým rokem v recesi a žádá o prodloužení splnění podmínek pomoci o dva roky. Podle některých ekonomů však země nebude po ukončení druhého záchranného programu schopné vrátit se na mezinárodní kapitálové trhy a bude potřebovat třetí záchranný úvěr.

Řecko nyní čerpá druhý záchranný úvěr 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...