Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu finanční firmy Wirecard

Wirecard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wirecard | foto: Reuters

Mnichov Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví zkrachovalé německé finanční firmy Wirecard. Reaguje tak na stížnost, která auditory viní z kriminální činnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Mluvčí mnichovské prokuratury upozornila, že zahájení vyšetřování na základě této stížnosti je procedurálním opatřením. „Nadále provádíme svá vyšetřování v celé spletité kauze Wirecardu a zaměřujeme se na řadu podezřelých,“ uvedla. Dodala, že výsledek těchto šetření zůstává otevřený.

Společnost EY uvedla, že si není vědoma žádných známek kriminální činnosti svých auditorů ve Wirecardu. „EY od počátku vyšetřování příslušných úřadů podporuje a bude tak v plném rozsahu činit i nadále,“ dodala firma.

Společnost EY byla dlouholetým auditorem firmy Wirecard. Letos v červnu auditoři EY odmítli podepsat účetní závěrku Wirecardu za loňský rok s tím, že nemohou potvrdit částku 1,9 miliardy eur (50 miliard Kč), která se měla nacházet na účtech podniku. Společnost Wirecard následně připustila, že tyto peníze pravděpodobně nikdy neexistovaly, a vyhlásila insolvenci.

Německá prokuratura již zadržela některé bývalé vedoucí pracovníky Wirecardu, včetně předsedy představenstva Markuse Brauna, a to kvůli podezření z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřila se na zpracovávání plateb a na finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...