4. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé automobilky válcují konkurenci. Dobývají Ameriku i Asii

Výroba volkswagenů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba volkswagenů | foto: Reuters

STUTTGART Němečtí výrobci automobilů si v uplynulých deseti letech vedli lépe než jejich zahraniční konkurenti. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Ernst & Young. Tržby německých automobilek totiž za posledních deset let vzrostly o 78 procent, zatímco tržby japonských konkurentů se za stejnou dobu podle studie zvýšily pouze o 23 procent.

Automobilky v ostatních evropských zemích i v Severní Americe si vedly ještě hůř. Evropským výrobcům totiž tržby klesly o sedm procent, zatímco v USA se propadly dokonce o 15 procent, uvádí studie, z které cituje agentura DPA.

Německým automobilkám se dařilo rovněž z hlediska ziskovosti; provozní zisky se ve sledovaném období zvýšily o 281 procent. Americké automobilky zaznamenaly nárůst zisků o 131 procent, zisky japonských konkurentů se ale snížily o osm procent a zisky ostatních evropských automobilek se propadly o 113 procent. Byly tedy ve ztrátě.

ČTĚTE TAKÉ:

Řada evropských automobilek se nyní potýká se slabou poptávkou na evropských trzích. Německým automobilkám, například společnosti Volkswagen, se však daří kompenzovat slabou poptávku v Evropě zvyšováním prodeje ve Spojených státech a v Asii.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.