Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německé firmy dostávají peníze od státu do 24 hodin. Čeští politici by se měli inspirovat, říká asociace

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Vláda by se při podpoře podnikatelů ohrožených současnými opatřeními proti šíření koronaviru měla inspirovat v Německu. Firmy tam často dostanou peníze na účet ještě týž den, kdy o ně požádaly. ČTK to ve své zprávě sdělila Asociace českých nábytkářů (AČN). Podle ní si český podnikatel může o takovém přístupu nechat jen zdát.

„Papírování a studium spleti předpisů vedoucí k finanční podpoře v době útlumu podnikání. I to jsou časté činnosti českých podnikatelů. Zjištění, co vše je potřeba doložit v době, kdy řada státních úřadů nefunguje. Zjištění, že peníze jen tak nedostanou. Na druhou stranu povinnost vyplatit mzdy a jiné náklady za situace, že v posledních týdnech na podnikatelské účty nepřišla ani koruna,“ uvedl tajemník asociace Tomáš Lukeš.

Jedna významná česká firma vyrábějící nábytek s několika sty zaměstnanci, která má v Německu pobočku, podle něj minulý týden pro svoji dceřinou společnost požádala elektronicky o okamžitou pomoc na platby nájmu a úvěrů na auta. „Ještě ten den jim byla částka připsána na účet. To je ovšem zacházení s podnikateli v zemi, kde historicky vědí, že podnikatelé živí své zaměstnance tím, že jim dávají práci. O takovémto přístupu si asi může český podnikatel nechat zdát,“ doplnil Lukeš.

Podle něj v české společnosti dlouhá léta rezonovala hesla o škodlivosti kapitalismu a podnikání. Dále uvedl, že i nyní podnikání čelí skandalizaci, kdy jsou za podnikatele označováni různí ekonomičtí prospěcháři označující se za lobbisty, poradce a podobně. „Stále neodezněly skutečné i domnělé křivdy z doby privatizace. Je ovšem nejvyšší čas tyto předsudky odhodit a dívat se na podnikatele jako na chlebodárce širokých vrstev. Semknout a podpořit české podnikatele je nyní absolutní nutností,“ sdělil Lukeš.

Asociace českých nábytkářů žádá politiky o zjednodušení pomoci všem podnikatelům, malým, středním i velkým. „Nehleďme na to, že u určitého zanedbatelného procenta se může jednat o neoprávněný příspěvek. Nezbývá mnoho času vše do detailu sledovat. Vyzýváme i české spotřebitele, aby dali přednost českým výrobkům a českému nábytku,“ dodal Lukeš.

Asociace minulý týden uvedla, že v nábytkářském průmyslu v Česku pracuje zhruba 30 000 lidí a pět až deset procent těchto pracovních míst je současnou krizí ohroženo.

Členům AČN podle Lukeše nehrozí bezprostřední insolvence, ale v důsledku druhotné platební neschopnosti a výpadku tržeb se očekává problém s cash flow.

Nábytkářské firmy v Česku podle AČN loni vyrobily zboží za rekordních 47,98 miliardy korun, meziročně o 3,5 procenta více. Tržby z prodeje nábytku vzrostly o 5,8 procenta na 39,85 miliardy korun. Vývoz stoupl o tři procenta, dovoz se zvýšil o 7,1 procenta.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...