Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak potřít daňové úniky? Řeky zaučí Němci

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Německo dalo dohromady speciální tým 160 dobrovolníků, kteří pomohou vylepšit řecký daňový systém a zatočí s daňovými úniky. Zadlužené Řecko kvůli podvodům ročně přichází zhruba o šest miliard eur, odhaduje Evropská komise.

Daňoví odborníci v Řecku budou působit pod patronací Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v době, kdy roste napětí mezi Aténami a Berlínem a v Řecích vzrůstá protiněmecká nálada. Aténský list ProtoThema daňovou misi v nedělním titulku označil za "útok německých daňových výběrčích". O německé iniciativě píší Financial Times.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecká vláda se k plánu staví pozitivně. "Jakoukoli pomoc zvyšující kvalitu a efektivnost řecké administrativy velmi vítáme," uvedla podle deníku. "Nepotřebujeme pomoc zvenčí, potřebujeme lepší počítačový systém a větší spolupráci mezi jednotlivými vládními úřady," prohlásil naopak nejmenovaný řecký daňový specialista.

Německé ministerstvo financí uvádí, že daňoví dobrovolníci by mohli být zapojeni do krátkodobých či dlouhodobých projektů nebo vést různé semináře. Všichni prý hovoří anglicky a asi dvanáct z nich ovládá dokonce řečtinu.

Mezinárodní věřitelé zvyšují tlak na Atény. Chtějí, aby země omezila vysoký počet daňových úniků, které ročně dosahují pěti až šesti miliard eur, a aby se zaměřila na nevybrané daně přesahující 60 miliard eur, jak odhaduje Evropská komise a MMF.

Rozkol na německé straně

Schválení určitých úprav daňového systému řeckou vládou je jednou z podmínek k uvolnění 130 miliardového úvěru. Proti uvolnění peněz se podle průzkumu staví 62 procent Němců. Německý parlament však půjčku v pondělí schválil.

Nicméně první člen kabinetu kancléřky Angely Merkelové, ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, poprvé otevřeně vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Friedrich v rozhovoru s časopisem Der Spiegel prohlásil, že Atény budou mít větší šanci se finančně zotavit, když budou stát mimo zónu eura.

"Řecko v současnosti čelí podobným problémům jako bývalé Východní Německo v roce 1990," prohlásil Norbert Walter-Borjans, ministr financí spolkového státu Severní Porýní-Vestfálsko, odkud pochází mnoho daňových dobrovolníků, jak napsal magazín Wirtschaftswoche.

Po pádu berlínské zdi Západní Německo poslalo do bývalého komunistického Německa tisíce úředníků, kteří pomáhali přebudovat administrativní strukturu státu. "Silné výhrady, které tehdy východní Němci měli ke svým západním bratrancům, nejsou nic ve srovnání s těmi, které teď budou mít Řekové vůči Němcům," varoval Walter-Borjans.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...