Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Jak potřít daňové úniky? Řeky zaučí Němci

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Německo dalo dohromady speciální tým 160 dobrovolníků, kteří pomohou vylepšit řecký daňový systém a zatočí s daňovými úniky. Zadlužené Řecko kvůli podvodům ročně přichází zhruba o šest miliard eur, odhaduje Evropská komise.

Daňoví odborníci v Řecku budou působit pod patronací Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v době, kdy roste napětí mezi Aténami a Berlínem a v Řecích vzrůstá protiněmecká nálada. Aténský list ProtoThema daňovou misi v nedělním titulku označil za "útok německých daňových výběrčích". O německé iniciativě píší Financial Times.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecká vláda se k plánu staví pozitivně. "Jakoukoli pomoc zvyšující kvalitu a efektivnost řecké administrativy velmi vítáme," uvedla podle deníku. "Nepotřebujeme pomoc zvenčí, potřebujeme lepší počítačový systém a větší spolupráci mezi jednotlivými vládními úřady," prohlásil naopak nejmenovaný řecký daňový specialista.

Německé ministerstvo financí uvádí, že daňoví dobrovolníci by mohli být zapojeni do krátkodobých či dlouhodobých projektů nebo vést různé semináře. Všichni prý hovoří anglicky a asi dvanáct z nich ovládá dokonce řečtinu.

Mezinárodní věřitelé zvyšují tlak na Atény. Chtějí, aby země omezila vysoký počet daňových úniků, které ročně dosahují pěti až šesti miliard eur, a aby se zaměřila na nevybrané daně přesahující 60 miliard eur, jak odhaduje Evropská komise a MMF.

Rozkol na německé straně

Schválení určitých úprav daňového systému řeckou vládou je jednou z podmínek k uvolnění 130 miliardového úvěru. Proti uvolnění peněz se podle průzkumu staví 62 procent Němců. Německý parlament však půjčku v pondělí schválil.

Nicméně první člen kabinetu kancléřky Angely Merkelové, ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, poprvé otevřeně vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Friedrich v rozhovoru s časopisem Der Spiegel prohlásil, že Atény budou mít větší šanci se finančně zotavit, když budou stát mimo zónu eura.

"Řecko v současnosti čelí podobným problémům jako bývalé Východní Německo v roce 1990," prohlásil Norbert Walter-Borjans, ministr financí spolkového státu Severní Porýní-Vestfálsko, odkud pochází mnoho daňových dobrovolníků, jak napsal magazín Wirtschaftswoche.

Po pádu berlínské zdi Západní Německo poslalo do bývalého komunistického Německa tisíce úředníků, kteří pomáhali přebudovat administrativní strukturu státu. "Silné výhrady, které tehdy východní Němci měli ke svým západním bratrancům, nejsou nic ve srovnání s těmi, které teď budou mít Řekové vůči Němcům," varoval Walter-Borjans.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...