20. ledna 2012 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Akcie NWR ovlivní data z Číny

Uhelné brikety se stávají minulostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelné brikety se stávají minulostí. | foto: ČTK

Cenu akcií těžební společnosti NWR do velké míry ovlivňují globální faktory. Vedle cen uhlí sledují investoři také zprávy z Číny, která coby největší světový výrobce oceli zajišťuje největší část poptávky po koksovatelném uhlí.

Právě zpomalující ekonomická aktivita v nejlidnatější zemi světa tak v posledních měsících srážela světové ceny uhlí i akcie těžebních společností.

Výrazný pokles čínské produkce oceli v posledním čtvrtletí loňského roku mohl mít dvě příčiny. První možností je, že ekonomický růst v Číně opravdu prudce zbrzďuje a poptávka výrazně klesá. Druhou variantou je, že v zemi dochází pouze k dočasnému snižování zásob oceli, což by brzy mohlo vést k potřebě tyto zásoby znovu doplnit. Produkce by se tudíž mohla opětovně zvýšit.

Nedávno zveřejněná data naznačují, že blíže k pravdě je druhá možnost. Prosincová výroba elektřiny v Číně meziročně vzrostla o 11 procent, což naznačuje oživení tamní ekonomiky. Výroba elektřiny je totiž velmi dobrým indikátorem aktuální poptávky, protože se dá jen obtížně skladovat, a proto není tolik ovlivněna změnou stavu zásob jako jiné komodity.

Zdá se tedy, že lednová produkce oceli v Číně by mohla být poměrně vysoká. Zveřejnění takových čísel by mohlo v krátkém časovém horizontu podpořit akcie uhelných společností. Hlavním krátkodobým rizikem pro NWR potom je oznámení nových prodejních cen uhlí, které lze očekávat na konci ledna.

Nepříznivý vývoj v ocelářském sektoru za poslední měsíce již totiž možná negativně ovlivnil vyjednávání o cenách koksovatelného uhlí a koksu pro následující kvartál.

Josef Němý, analytik Komerční banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.