20. ledna 2012 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Akcie NWR ovlivní data z Číny

Uhelné brikety se stávají minulostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uhelné brikety se stávají minulostí. | foto: ČTK

Cenu akcií těžební společnosti NWR do velké míry ovlivňují globální faktory. Vedle cen uhlí sledují investoři také zprávy z Číny, která coby největší světový výrobce oceli zajišťuje největší část poptávky po koksovatelném uhlí.

Právě zpomalující ekonomická aktivita v nejlidnatější zemi světa tak v posledních měsících srážela světové ceny uhlí i akcie těžebních společností.

Výrazný pokles čínské produkce oceli v posledním čtvrtletí loňského roku mohl mít dvě příčiny. První možností je, že ekonomický růst v Číně opravdu prudce zbrzďuje a poptávka výrazně klesá. Druhou variantou je, že v zemi dochází pouze k dočasnému snižování zásob oceli, což by brzy mohlo vést k potřebě tyto zásoby znovu doplnit. Produkce by se tudíž mohla opětovně zvýšit.

Nedávno zveřejněná data naznačují, že blíže k pravdě je druhá možnost. Prosincová výroba elektřiny v Číně meziročně vzrostla o 11 procent, což naznačuje oživení tamní ekonomiky. Výroba elektřiny je totiž velmi dobrým indikátorem aktuální poptávky, protože se dá jen obtížně skladovat, a proto není tolik ovlivněna změnou stavu zásob jako jiné komodity.

Zdá se tedy, že lednová produkce oceli v Číně by mohla být poměrně vysoká. Zveřejnění takových čísel by mohlo v krátkém časovém horizontu podpořit akcie uhelných společností. Hlavním krátkodobým rizikem pro NWR potom je oznámení nových prodejních cen uhlí, které lze očekávat na konci ledna.

Nepříznivý vývoj v ocelářském sektoru za poslední měsíce již totiž možná negativně ovlivnil vyjednávání o cenách koksovatelného uhlí a koksu pro následující kvartál.

Josef Němý, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz