7. září 2018 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost podle analytiků klesla v srpnu na tři procenta, v září se může dostat na historické minimum

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Praha Nezaměstnanost v srpnu klesla na tři procenta z červencových 3,1 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Nezaměstnanost se tak podle ekonomů vrátila k poklesu díky postupnému zaměstnávání absolventů a vrcholu sezonních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje v pondělí 10. září.

„Míra nezaměstnanosti by se měla v srpnu vrátit ke klesajícímu trendu. Absolventi, kteří v červenci dorazili na úřady práce, postupně nachází zaměstnání. Zároveň jsou sezonní práce v plném proudu a počet volných pracovních míst je nejvyšší historii,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke sice příliv absolventů na trh práce obvykle o prázdninách zvyšuje podíl nezaměstnaných, nedostatek volných pracovníků ale vede k tomu, že zaměstnavatelé musí hledat mezi absolventy v předstihu. „Podnikům se tak během letních měsíců podařilo zaplňovat volná pracovní místa,“ uvedla.

Pod tři procenta by se podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera měla nezaměstnanosti dostat opět v září. „A v letošním roce by se mohla podívat nepatrně pod 2,8 procenta, což bude nové historické minimum,“ uvedl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!