7. září 2018 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost podle analytiků klesla v srpnu na tři procenta, v září se může dostat na historické minimum

Úřad práce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Praha Nezaměstnanost v srpnu klesla na tři procenta z červencových 3,1 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Nezaměstnanost se tak podle ekonomů vrátila k poklesu díky postupnému zaměstnávání absolventů a vrcholu sezonních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje v pondělí 10. září.

„Míra nezaměstnanosti by se měla v srpnu vrátit ke klesajícímu trendu. Absolventi, kteří v červenci dorazili na úřady práce, postupně nachází zaměstnání. Zároveň jsou sezonní práce v plném proudu a počet volných pracovních míst je nejvyšší historii,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke sice příliv absolventů na trh práce obvykle o prázdninách zvyšuje podíl nezaměstnaných, nedostatek volných pracovníků ale vede k tomu, že zaměstnavatelé musí hledat mezi absolventy v předstihu. „Podnikům se tak během letních měsíců podařilo zaplňovat volná pracovní místa,“ uvedla.

Pod tři procenta by se podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera měla nezaměstnanosti dostat opět v září. „A v letošním roce by se mohla podívat nepatrně pod 2,8 procenta, což bude nové historické minimum,“ uvedl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz