Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nezaměstnanost v EU je opět rekordní. Nečekaně rostla i v Německu

Brusel zažaloval Česko kvůli vybírání daní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel zažaloval Česko kvůli vybírání daní | foto: Shutterstock

BRUSEL Nezaměstnanost ve státech Evropské unie platících eurem v březnu vystoupila na 10,9 procenta. Je tak vůbec nejvyšší za dobu existence eurozóny.

Česko má podle metodiky evropských statistiků pátou nejnižší míru nezaměstnanosti z 27 členů unie. Míra nezaměstnanosti v ČR je 6,7 procenta.

Eurostat odhadl, že v březnu bylo v EU bez práce 24,8 milionu lidí, z toho 17,4 milionu v eurozóně. Proti únoru se jejich počet zvýšil o 193.000 v EU a o 169.000 v eurozóně. Meziročně v unii přibylo 2,1 milionu nezaměstnaných a v eurozóně 1,7 milionu.

Nejhorší situace je ve Španělsku

Nezaměstnanost ve Španělsku v prvním čtvrtletí vystoupala na 24,4 procenta a je suverénně nejvyšší z celé Evropské unie. V zemi je zhruba 5,6 milionu lidí bez práce a rychle se zvyšuje počet domácností, kde jsou všichni nezaměstnaní. Španělští politici přiznali, že země je v obří krizi a bude možná potřebovat další pomoc.

ČTĚTE VÍCE:

Nezaměstnanost v Itálii se rychle zvyšuje

Míra nezaměstnanosti v Itálii v březnu činila 9,8 procenta, a výrazně se zvýšila z únorových 9,6 procenta. Dostala se tak nejvýše za dobu, co začal tamní statistický úřad měsíční údaje podle nynější metodiky v roce 2004 sledovat. Vyšší nezaměstnanost měli Italové naposledy ve třetím čtvrtletí roku 2000.

Revize dat navíc ukázala, že únorová nezaměstnanost byla mnohem vyšší, než ukazovaly předběžné údaje. Podle nich byla nezaměstnanost na 9,4 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonomové se domnívali, že míra nezaměstnanosti v březnu zůstane na původně ohlášených 9,4 procenta.

Alarmující je situace ve věkové skupině 15 až 24 let, kde je bez práce už 35,9 procenta lidí. O měsíc dříve jich bylo 33,9 procenta. Vývoj se tak podobá situaci ve Španělsku, kde je nezaměstnanost mezi mladými lidmi ještě větší.

Německo už má dubnová data. Překvapivá

Počet lidí bez práce v Německu v dubnu nečekaně vzrostl o zhruba 19.000 na 2,875 milionu. Oznámil to dnes tamní úřad práce. Míra nezaměstnanosti tak zůstala na 6,8 procenta, kde byla po zpřesnění dat i v březnu. Předběžné údaje ukazovaly za březen míru nezaměstnanosti 6,7 procenta.

Výsledek zaostal za odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že míra nezaměstnanosti zůstane na původně ohlášené úrovni 6,7 procenta. V březnu byl přitom počet lidí bez práce nejnižší od sjednocení Německa v roce 1990.

Vývoj za duben ukončil pětiměsíční sérii postupného snižování počtu lidí bez práce.

Nezaměstnanost v zemích EU v březnu 2012
Španělsko24,1 %
Řecko21,7 %
Portugalsko15,3 %
Litva14,6 %
Irsko14,5 %
Slovensko14,3 %
Belgie13,9 %
Maďarsko11,2 %
Polsko10,1 %
Francie10,0 %
Itálie9,8 %
Velká Británie8,2 %
Česká Republika6,7 %
Německo5,6 %
Nizozemí5,0 %
Rakousko4,0 %
Zdroj: Eurostat
,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.