21. ledna 2010 15:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia nabídne uživatelům svých mobilů bezplatnou navigaci

Nokia Mapy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia Mapy | foto: NokiaReprofoto

HELSINKI Nokia nabídne uživatelům svých chytrých mobilních telefonů bezplatně navigaci podobně jako americký Google. Od tohoto kroku si slibuje zdvojnásobení velikosti současného trhu mobilních navigací.

Firma bude bezplatnou navigaci dodávat zprvu do deseti typů tzv. chytrých telefonů. Mezi nimi jsou například modely N97 mini, E52, E72, 5230 nebo 6710 Navigator. Zhruba od března by měla být bezplatná navigace dostupná pro všechny mobily Nokie s GPS.

Napsal to list San Francisco Chronicle s odvoláním na samotnou firmu. Nokia to později potvrdila v tiskové zprávě.

Majitelé podporovaných telefonů si mohou novou verzi dosud placené aplikace s navigačními funkcemi Ovi Maps stáhnout na stránkách www.nokia.com/maps.

Nová verze Ovi Maps obsahuje automobilové i pěší navigační funkcionality pro 74 zemí ve 46 jazycích a k tomu dopravní informace pro více než deset zemí, stejně jako detailní mapové podklady pro 180 zemí.

Autonavigace v mobilu a zdarma
"Proč mít mobilní telefon a k tomu zvlášť autonavigaci, která funguje jen v určité zemi nebo regionu? Dejte tyto dvě věci dohromady, nabídněte je zdarma a globálně a téměř zdvojnásobíte potenciální velikost trhu mobilních navigací," uvedl výkonný viceprezident Nokie Anssi Vanjoki.

Krok Nokie může zhoršit pozici klíčovým hráčům na trhu s navigacemi. Google začal bezplatně nabízet navigaci na konci minulého roku, a to v Severní Americe pro model chytrého telefonu Droid od Motoroly.

Nokia v roce 2008 koupila firmu Navteq, která digitální mapy vyrábí, za 8,1 miliardy dolarů. Rivalem je jí například divize Tele Atlas společnosti Tom Tom nebo navigace od společnosti Garmin.

Nokia původně chtěla na navigacích vydělávat
Analytici dodávají, že si Nokia chce udržet vysoký podíl na trhu s mobily a že jsou mapy jednou z možností, jak to zajistit. Připomínají, že Nokia chtěla původně na navigacích vydělávat, ale krok Googlu ji přiměl pustit mapy do mobilů zdarma.

Podle výzkumu společnosti Canalys využívalo na konci roku 2009 GPS navigaci v mobilu přibližně 27 milionů lidí. S dnešním oznámením společnost Nokia potenciálně dochází k rozšíření této základny na zhruba 50 milionů. Canalys také odhaduje, že v roce 2009 byla celosvětová základna telefonů s integrovanou GPS 163 milionů kusů, z čehož přístroje Nokia představují více než polovinu s celkovým počtem 83 milionů distribuovaných GPS přístrojů.

Lidovky.cz, ČTK