31. května 2011 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia nezvládá boj s konkurencí, akcie i zisky padají

Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nokia se spojí s Microsoftem, chce čelit raketovému nástupu společnosti Google | foto: Reuters

HELSINKY Finská Nokia oznámila, že její zisky za druhé čtvrtletí a celý rok budou nižší, než uváděla v předchozí předpovědi. Podnik přišel s výsledkovým varováním kvůli ostré konkurenci, zejména na trhu s chytrými mobilními telefony. Jeho akcie pak dnes klesly o deset procent.

Nokia nyní předpokládá, že její výsledek za druhé čtvrtletí bude výrazně nižší než dosud uváděné rozpětí 6,1 až 6,6 miliardy eur. Podnik se ve zprávě odvolal na pokles průměrných prodejních cen i počtu prodaných mobilů.

Čtěte také:

Finský podnik ztrácí pozici na trhu s mobily kvůli chytrým přístrojům s operačním systémem, kde nabraly silnou pozici telefony iPhone od firmy Apple a přístroje s operačním systémem Android od rivala Google.

Nokia předpokládá, že v divizi zařízení a služeb Devices & Services jí ve druhém čtvrtletí klesne marže provozního zisku na nulu. Předchozí předpověď počítala s rozpětím šest až devět procent.

Analytik Thomas Langer z WestLB označil nejnovější výsledkové varování Nokie krátce po její řádné valné hromadě za devastující. Akcie Nokie pak klesly o 9,8 procenta na 5,20 eura, napsaly agentury AP a Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!