24. srpna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nokia představí smartphony se systémem Windows 8

Joe Belfiore představil mobilní operační systém Windows Phone 8 v  San Francisku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Belfiore představil mobilní operační systém Windows Phone 8 v San Francisku. | foto: Reuters

BERLÍN Finský výrobce telefonů Nokia představí už 5. září v New Yorku dva chytré telefony, které budou využívat nový operační systém Windows Phone 8. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na informace technologického blogu The Verge.

Smartphony, které zatím dostaly pracovní názvy Phi a Arrow budou součástí řady Lumia. Mezi telefony budou jako vůbec první používat nový operační systém Windows Phone 8. 

ČTĚTE TAKÉ:

Model Phi má být nástupcem modelů Lumia 800 a 900 a jeho exkluzivním dodavatelem bude americký operátor AT&T. Přístroj Arrow bude spadat do střední cenové kategorie a nabízet ho bude AT&T a T-Mobile USA. Nokia chystá ještě přístroj podobný modelu Arrow, jehož pracovní název je Atlas, ten však má přijít na trh později.

Prototyp unikl na internet

Prototyp přístroje s operačním systémem Windows Phone 8 unikl na internet v minulých týdnech. Microsoft a Nokia však chtějí představit finální verzi obou přístrojů až příští měsíc.

Nokia byla více než desetiletí největším výrobcem mobilních telefonů na světě. V letošním prvním a druhém čtvrtletí ji však podle výzkumné společnosti Gartner předstihl jihokorejský rival Samsung.

Lidovky.cz, ČTK