7. září 2009 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nova chystá na Barrandově obří producentské centrum

Prezident CME Adrian Sarbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident CME Adrian Sarbu | foto: CME

PRAHA Komerční televize Nova zahájila přípravy na vytvoření obřího produkčního centra, které bude prodávat televizní nebo filmový obsah i dalším společnostem. Novinka vychází z inovovaného obchodního modelu majitele Novy, bermudské společnosti Central European Media Enterprises (CME), který počítá s třemi zdroji příjmu - vysíláním, prodejem obsahu a internetem.

Informaci přinesl deník E15. Podobná centra by podle listu měla vzniknout ve všech zemích, kde majitelé Novy působí, dohromady pak vytvoří produkční divizi CME. Praha má velkou šanci, že zde bude centrála této divize.

"Tato centra budou v rámci CME nejsilnější v Česku a Rumunsku, trochu méně silné bude na Slovensku. Ve Slovinsku a Chorvatsku se asi půjde cestou vytvoření centra, které se zaměří na non-fiction tvorbu, jako jsou třeba Big Brother nebo Farma. Jsou v tom velmi silní," řekl deníku ředitel Novy Petr Dvořák.

Celá divize se bude řídit z místa, kde bude největší penzum byznysu. Podle Dvořáka dosud není jasné, zda české produkční centrum bude fungovat v rámci struktur Novy, nebo se pro ně vytvoří samostatná firma. Základem produkčního centra bude stávající sekce Novy pro vývoj vlastních formátů, kterou vede Radek Bajgar.

Toto centrum posuzuje filmové koprodukce televize nebo vyvíjí nové seriály. "Celkem by v produkčním centru mělo pracovat několik desítek lidí, na jednotlivé projekty si budeme najímat další externisty," přiblížil Dvořák. Kdo centrum povede, zatím neuvedl.

Nově pomáhá, že mateřská CME v červenci oznámila nákup majority rumunské společnosti MediaPro, která patřila prezidentovi firmy Adrianu Sarbuovi. MediaPro v Česku mimo jiné vlastnila produkční firmu MediaPro Pictures, která kupříkladu koprodukovala filmy ROMing Jiřího Vejdělka a Na vlastní nebezpečí Filipa Renče.

Tato společnost nyní začlení své kapacity a knihovnu filmů do Bajgarovy divize.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!