7. března 2017 6:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nové byty? Už nejsou. V Praze jich schází 2500 a ceny stoupají

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Sháníte nový byt v hlavním městě? Budete mít problém. Nabídka v nejnižší cenové kategorii je téměř nulová a ani dražších nemovitostí není na trhu dostatek. Důvod? Málo se staví. Názory na to, kdo je viníkem současného stavu, se však liší.

„Byty do velikosti 2­+­kk a do zhruba 55 metrů čtverečních jsou u kvalitních projektů ihned vyprodány,“ potvrzuje David Jirušek, mluvčí developerské společnosti Finep.

V Praze je nyní k mání méně než čtyři tisíce nových bytů. Podle společnosti Trigema, která se zabývá analýzami rezidenčního trhu, by jich přitom v optimálním případě mělo být přibližně o ­dva a­ půl tisíce více.

Meziročně se nabídka snížila o­ více než třicet procent. Což se pochopitelně odrazilo v markantním zdražení.

Hrozba pro trh

Ceny nových bytů setrvale stoupají od poloviny roku 2015. V ­současné době zaplatí zájemce za metr čtvereční v průměru více než 75 tisíc korun. V meziročním srovnání jde o nárůst 17,4­ procenta. „Pokud by se měly ceny dále zvyšovat, může to pro vývoj trhu znamenat hrozbu,“ je přesvědčen Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Byty by přestaly být dostupné pro střední třídu.

„Průměrný Pražan dnes utratí za nový byt veškeré své příjmy za 11,5 roku,“ komentuje Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group.

České hlavní město dopadá podle tohoto údaje, který vychází ze studie společnosti KPMG, nejhůře v porovnání s ostatními velkými městy v regionu střední Evropy. Například zájemce v­ Berlíně nebo ve Varšavě pořídí nový byt za veškeré své příjmy za 6,4­ roku.

Dostupnější Mnichov

Ani Vídeň či Mnichov, kde jsou nové byty výrazně dražší než v­ Praze, se díky vyšším průměrným příjmům nedostaly v ­tomto ukazateli nad deset let.

Nejvíce nových pražských bytů nabízejí developeři v cenové kategorii 60­ až 70 tisíc korun za metr čtvereční. Přitom ještě na konci loňského roku spadal nejširší výběr do kategorie padesát ­až šedesát tisíc korun za metr čtvereční.

„Byty do 40 tisíc korun za metr čtvereční již v podstatě na trhu nejsou a byty do 50 tisíc korun za metr čtvereční tvoří už pouze desetinu všech nabízených nových bytů,“ upřesňuje Soural. Poptávka i přes zdražování převyšuje nabídku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!