11. srpna 2018 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nový letoun L-159T2 pro českou armádu absolvoval zkušební let

Zkušební let L-159T2 ve Vodochodech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkušební let L-159T2 ve Vodochodech. | foto: Aero Vodochody, Martin Mamula

VODOCHODY/PRAHA Ve čtvrtek absolvoval na letišti Vodochody zkušební let dvoumístný letoun L-159T2 určený pro vzdušné síly Armády České republiky. Armáda si v roce 2016 objednala tři letouny tohoto typu, které mají být využívány pro vojenské operace a cvičení pilotů. Společnost Aero Vodochody o tom informovala v tiskové zprávě.

Úspěšný třicetiminutový let absolvovali zkušební piloti Antonín Kvarda a David Jahoda s modelem s pořadovým číslem 6028.  „Díky spolupráci s naším národním zákazníkem získal program L-159 nová vylepšení,“ uvedl prezident a předseda představenstva Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

L-159 je lehký bojový letoun s víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí. Přednosti vylepšených letounů typu T2 mají spočívat například ve vyspělejší výbavě pilotní kabiny, efektivnějších palivových systémech či přidání radaru Grifo, který posiluje vlastní ochranu. Letouny mají zároveň zcela novou přední a střední část trupu.

Letouny L-159 v současné době létají ve službách české a irácké armády. Využívá je také americká společnost Draken International. Společnost Aero Vodochody, se zaměřuje na vývoj a výrobu vojenských i civilních letadel, je největším leteckým výrobcem v Česku. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!