5. dubna 2011 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novým šéfem České pošty se stane Maceška

Generálním ředitelem České pošty se stane Jiří Maceška. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálním ředitelem České pošty se stane Jiří Maceška. | foto: ČTK

PRAHA Generálním ředitelem České pošty se stane Jiří Maceška, který v současné době působí jako šéf její dozorčí rady. Maceška nahradí bývalou generální ředitelku Marcelu Hrdou, která po dlouhodobých neshodách s politickou reprezentací ovlivňující obsazení tohoto postu v únoru odstoupila.

Lidovým novinám to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. "Na Maceškovi panuje shoda všech koaličních stran," uvedl jeden ze zdrojů LN. Jmenování Macešky by mělo být oznámeno v nejbližších dnech.

Kdo je Jiří Maceška

Jiří Maceška působil do roku 2006 jako velvyslanec České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Poté se stal poradcem ministra financí. Od července 2009  působí jako šéf dozorčí rady České pošty.

Před rokem 2002 byl náměstkem ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční ekonomické vztahy a evropskou integraci.

"Druhým" mužem pošty zodpovědným za klíčové oblasti pošty se s největší pravděpodobností stane její současný pověřený ředitel Petr Zatloukal. Podle jednoho ze zdrojů se však o jeho obsazení stále ještě jedná.

Do vedení pošty zasedne také Miroslav Rut, který byl již při několika výběrech šéfa pošty zmiňován jako jeden z možných kandidátů. Rut v minulosti působil jako šéf české pobočky společnosti Cisco či firmy Foxconn.

Hrdá povede Slovenskou poštu
Marcela Hrdá, kterou ministr vnitra Radek John v únoru odvolal z funkce šéfky České pošty, minulý týden potvrdila, že získala stejnou pozici v poště slovenské.

Nová ředitelka České pošty Marcela Hrdá."Dostala jsem nabídku, kterou jsem v těchto dnech akceptovala," uvedla Hrdá.

Práce v Bratislavě ji prý láká už proto, že bude vést srovnatelnou firmu ve srovnatelných podmínkách.

Na odchodu Hrdé z čela České pošty tlačil ministr vnitra Radek John už delší dobu. John jí vyčítal nekoncepčnost, rušení poboček a podcenění přípravy na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost.

Společně s Hrdou skončila i řada vrchních ředitelů jednotlivých úseků, které šéfka České pošty do funkcí jmenovala.

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.