Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama chce zmrazit federální platy všem, až na vojáky

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama v úterý navrhl zmrazení platů federálních zaměstnanců s výjimkou vojáků. Mělo by trvat dva roky a během následujících deseti let ušetřit těžce zadlužené státní kase 60 miliard dolarů.

Informoval o tom Bílý dům. Vzhledem k celkové výši deficitů, která by měla během příští dekády přesáhnout devět bilionů dolarů, jde ale o malou úsporu.

Obama svůj návrh odůvodňuje vysokými rozpočtovými schodky a potřebou šetřit. "Stejně jako si musely utáhnout opasky rodiny a firmy, tak si je musí utáhnout i vláda," uvedl dnes Bílý dům.

Podle komentátorů prezident svým návrhem podává ruku republikánům, kteří výrazně posílili v nedávných parlamentních volbách a požadují, aby federální vláda přistoupila ke škrtům ve svých výdajích.

Oběti jsou nutné

Americký prezident v úterý řekl, že k rozhodnutí zmrazit platy federálních zaměstnanců nedospěl snadno. "Nejde jen o položku ve federální účetní knize. Jde o lidské životy," řekl dnes Obama novinářům. Dodal ale, že oběti jsou v nelehké situaci, ve které je americký rozpočet, nutné. Jeho návrh ještě bude muset schválit Kongres.

Bílý dům

Navržené zmrazení platů by se mělo týkat fiskálních let 2011 a 2012. Ještě ve zbytku fiskálního roku 2011, který začal letos v říjnu, by opatření mělo ušetřit dvě miliardy dolarů.

V následujících pěti letech by mělo přinést úsporu 28 miliard dolarů. Výjimku z návrhu mají pouze vojáci, na civilní zaměstnance ministerstva obrany se ale vztahuje.

Obama zatím pro snížení deficitu příliš neudělal

Spojené státy se dlouhodobě potýkají s vysokými rozpočtovými schodky, které ještě zhoršila nedávná recese. Rozpočet na fiskální rok 2011, který zatím nebyl schválen, počítá se schodkem 1,267 bilionu dolarů. Za předchozí fiskální rok dosáhl deficit 1,29 bilionu USD a byl druhý nejvyšší po předloňském rekordu 1,42 bilionu USD.

Obamova vláda zatím pro snižování deficitu příliš neudělala. Prezident nicméně jmenoval komisi ze zástupců obou politických stran, která by měla do 1. prosince předložit návrhy na dlouhodobé snížení deficitu a státního dluhu.

Komise již zveřejnila předběžný návrh konečné zprávy, který počítá s rozsáhlou reformou daňového systému a snižováním výdajů včetně nákladů na důchodový systém. Návrhy komise však nebudou pro Kongres závazné.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Byt 3+kk s balkonem a lodžií
Byt 3+kk s balkonem a lodžií

Severní, Hradec Králové - Slezské Předměstí
9 500 Kč/měsíc