13. února 2012 7:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obama chystá rozpočet, chce podpořit trh práce

Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Barack Obama odešel z jednání s republikány rozladěný. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama dnes předloží návrh rozpočtu na příští fiskální rok, v němž se patrně zaměří na podporu trhu práce. Obama návrh předkládá v době, kdy usiluje o znovuzvolení do úřadu. Pozornost se proto bude věnovat krokům, které mají snížit rozpočtový deficit USA a přispět k celkovému snížení zadlužení. Fiskální rok Spojených států začíná v říjnu a končí následující rok v září.

Obama zřejmě vsadí na podporu infrastruktury, počínaje výstavbou nových dálničních tahů a konče modernizací škol. Daňovými úlevami pak bude chtít podpořit firmy, které vytvářejí nová pracovní místa. Velkým obětem se ale zřejmě bude chtít vyhnout, s výraznými škrty v programu zdravotní péče Medicare se tedy moc počítat nedá.

Zadlužení Spojených států dosahuje asi 15 bilionů dolarů (více než 287 bilionů Kč). V posledních čtyřech letech se přitom deficit rozpočtu vždy pohyboval nad hranicí jednoho bilionu dolarů, což je podle většiny ekonomů jen stěží udržitelné.

ČTĚTE TAKÉ:

Letošní deficit má ještě činit asi 1,33 bilionu dolarů, což by představovalo zhruba 8,5 procenta hrubého domácího produktu. Příští rok se má ale deficit snížit na zhruba 901 miliard dolarů, což by byl ekvivalent 5,5 procenta HDP. S menším rozpočtem se bude muset smířit armáda, ale méně peněz bude vyčleněno i na vesmírné programy.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz