Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodní řetězec Albert zvýší od ledna mzdy provozním zaměstnancům o devět procent

Supermarket Albert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket Albert. | foto: Ahold

Praha Obchodní řetězec Albert zvýší od ledna příštího roku mzdy provozním zaměstnancům na prodejnách o devět procent. Bude se to týkat pokladních, skladníků, řezníků, zelinářů a pekařů. Výši průměrné mzdy a navýšení v korunách neuvedl. Dodal, že jde o čtvrtou vlnu ročního navyšování mezd v řetězci a od konce roku 2016 mzdy průměrně vzrostly téměř o 60 %.

„Každá nástupní mzda začíná dvojkou, v závislosti na regionu přesahuje 25 tisíc korun za plný úvazek,“ uvedl mluvčí Alberta Jiří Mareček. Všichni stávající zaměstnanci podle něj mají vyšší mzdy, než je nástupní.

Podle portálu Platy.cz činí průměrná hrubá mzda českého prodavače zhruba 22 230 korun a pokladní 21 393 Kč. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 % na 34 105 korun a poprvé tak ve čtvrtletním sledování překonala 34 000 korun.

V podobné výši jako Albert zvedly mzdy provozním zaměstnancům i vedoucím na prodejnách od července například velkoobchody Makro Cash&Carry a obchody Tesco. Tam dříve nejnižší mzdy přesahovaly 20 000 korun. V diskontu Penny Market se základní mzda pokladní na plný úvazek se pohybovala letos na jaře mezi 23 až 28 tisíci korun měsíčně.

Každý provozní zaměstnanec Alberta má podle Marečka zaručené navýšení minimálně o pět procent, což garantuje i kolektivní smlouva. Prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová ocenila vyplacení vánoční odměny v posledním čtvrtletí. Půjde o tři tisíce korun, uvedla.

Podle personálního ředitele Albert ČR Ctirada Nedbálka dosáhly celkové investice do mezd od roku 2016 jednotek miliard korun. Mzdové náklady tak firmě narostou meziročně přibližně o další půl miliardu korun.

Albert provozuje po celé republice více než 300 hypermarketů a supermarketů. S téměř 17 tisíci zaměstnanci patří k největším soukromým zaměstnavatelům v ČR.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...