22. května 2012 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obchodníci zpřísní kontroly potravin. Zavázali se k tomu v deklaraci

Potraviny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zástupci osmi největších obchodních řetězců, které působí na českém trhu, podepsali společnou deklaraci, v níž se zavázali dodržovat pravidla pro prodej potravin a zlepšit systém jeho kontroly.

Obchodníci tak zareagovali na výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která v poslední době v tuzemských prodejnách často odhaluje špatně označené nebo prošlé potraviny.

K TÉMATU:

"Signatáři deklarují, že budou i nadále usilovat o dodržování správné prodejní praxe ve svých provozovnách, a to zejména tak, aby bylo zabráněno případům prodeje zboží, které z jakéhokoli důvodu nesplňuje podmínky příslušných právních předpisů nebo jejich vlastních interních procedur," stojí v deklaraci, pod kterou je podepsán prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka.

K deklaraci se přihlásily společnosti Ahold, Billa, Coop, Globus ČR, Kaufland, Penny Market, Spar Česká obchodní společnost a Tesco Stores ČR.

Obchodníci budou využívat podněty od zákazníků

Obchodní řetězce v dokumentu oznámily, že budou pokračovat v interních kontrolách, dodržovat prodejní postupy a motivovat zaměstnance. Obchodníci také chtějí využívat podněty od zákazníků a kontrolních orgánů. "SOCR vyzývá rovněž profesní partnery maloobchodu, tedy dodavatele, k přijetí obdobného závazku zejména pro situace, kdy je obchodníkům dodáno vadné zboží," uvedli obchodníci.

Inspektoři se od začátku letošního roku zaměřují na intenzivní kontroly prodejen potravin. Kontroloři se objevují zejména na místech, kde očekávají problémy. Kromě prošlých a špatně označených potravin už odhalili plesnivé sklady a prodejnu potravin, které přikázali zavřít. Výsledky kontrol byly hlavním tématem nedávné schůzky obchodníků s ministrem zemědělství Petrem Bendlem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!