Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Obnovila se důvěra v naši zemi,’ velebí byznysmeni Macrona. Levice chystá protesty

Francouzský prezident Emmanuel Macron v Lausanne při podpoře kandidatury Paříže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron v Lausanne při podpoře kandidatury Paříže... | foto: ČTK/AP

AIX EN PROVENCE / PRAHA  „Francii dnes obdivuje celý svět. Znovu se obnovila důvěra a optimismus v naši zemi,“ prohlásil o víkendu Patrick Pouyanne, šéf ropného gigantu Total, který je největší francouzskou společností. Učinil tak během tradiční konference, jíž se účastní tamní top manažeři, ekonomové a politici.

Důvodem nadšení podnikatelů je Emmanuel Macron, který právě oslavil prvních 60 dní v prezidentském úřadu. V minulosti přitom během konference s názvem Setkání v Aix zaznívala spíše kritika vlád, které byly zrovna u moci.

Dobré náladě se ale není co divit. Macron a jeho vládní garnitura chtějí prosadit probyznysová opatření za nemalou cenu. Například i navzdory tomu, že podle účetního dvoru hrozí v takovém případě rozpočtu schodek osm miliard eur (asi 209 miliard korun).

Macron během kampaně slíbil, že zruší do roku 2018 daň z nemovitosti pro 80 procent lidí, kteří ji dnes platí. Rovněž předestřel, že postupně sníží korporátní daň firmám ze současných 33 procent na 25 procent.

Teď, nebo až za rok?

Jenže minulý týden šéf kabinetu premiér Édouard Philippe prohlásil, že kvůli hrozbě zvyšování rozpočtového schodku Francie daňové reformy o rok odloží. Rozpočtový schodek ve výši zhruba 3,2 procenta by totiž ohrozil jiný závazek, který země má – dát do pořádku své veřejné finance. Podle pravidel Evropské unie by totiž schodky jednotlivých států neměly přesáhnout tříprocentní hranici.

Už v neděli při setkání v Provence ale ministr financí Bruno Le Maire byznysmeny ujistil, že na slíbené daňové změny určitě přijde řada. „O načasování nebylo ještě definitivně rozhodnuto. Věřím, že můžeme snížit veřejné výdaje, abychom splnili naše evropské závazky, a zároveň snížit daně domácnostem a francouzským firmám. To všechno najednou a teď,“ řekl Le Maire s dodatkem, ať si ale obchodníci počkají na finální dohodu mezi prezidentem Macronem a premiérem Philippem.

Odložení slíbených reforem by přitom Macronovi mohlo u podnikatelů uškodit. Ačkoliv byl oproti předchozím letům tón konference pozitivní, našly se i tak poněkud zklamané hlasy. „Zpoždění těchto daňových změn je hanba,“ uvedl pro list Financial Times François Lombard, prezident společnosti Turenne Capital, která se zabývá správou aktiv. Podnikatelé přitom varují, že bez rychlé daňové reformy neobnoví Francie svoji konkurenceschopnost.

Uvolnit trh práce

Právě propodnikatelský program byl jednou z příčin, které vynesly Macrona do jeho nynějšího křesla. Velká očekávání jsou rovněž kladena na slíbenou reformu pracovního trhu. Míra nezaměstnanosti v zemi dosahuje deseti procent a v případě mladých lidí je to dokonce čtvrtina. S výjimkou Itálie a Španělska jde v celoevropském srovnání o jedno z nejhorších čísel. Macron proto slíbil reformovat zákoník práce tak, aby se uvolnil strnulý trh.

Prezident zaměstnavatelům slíbil, že jim zásadním způsobem rozváže ruce při přijímání nových pracovníků i při propouštění. Jenže levicové odbory se teď bojí, aby to nespustilo masivní vlnu výpovědí.

Dalším problémem je, že reforma pracovního trhu nepřinese okamžité výsledky. „Plody přijdou až po dvou či třech letech,“ uvedl například Antoine Frerot, výkonný ředitel společnosti Veolia Environnement.

Ne všem se změny líbí. Například šéf krajní levice a bývalý prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon svolal na protesty proti plánovaným vládním škrtům, reformě pracovního trhu i daňovým změnám. Macrona pak osočil z toho, že se „opil mocí“.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...