Sobota 22. února 2020svátek má Petr 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obří africká zakázka: Češi zmodernizují v Senegalu pět letišť za 3,8 miliardy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dvě desítky firem pod záštitou společnosti Transcon z Frýdku Místku zahájí jednu z největších českých investic v Africe. Budou modernizovat pět letišť Senegalu. Podle informací LN jde o zakázku v přepočtu přibližně za 3,8 miliardy korun.

Do konce příštího roku projde rekonstrukcí českých firem první letiště v Senegalu, zbylé čtyři do čtyř let. Počítá s tím jeden z největších českých kontraktů v Africe, který s pomocí peněz od České exportní banky (ČEB) a od Komerční banky (KB) uzavřela jako generální kontraktor frýdecko-místecká společnost Transcon Electronic Systems.

Jak pro LN uvedl obchodní ředitel pro Asii, Afriku a Ameriku Ilja Mazánek, zhruba 15 procenty z celkové investice 151 milionů eur (zhruba 3,8 miliardy korun) se podílí senegalský stát, zbytek tvoří úvěry od zmíněných dvou českých finančních ústavů.

„Pevně věřím, že během prosince zahájíme práce. A záleží nám na tom, abychom první letiště odevzdali do konce příštího roku,“ uvedl pro LN Mazánek.

Češi vozí do Afriky i malotraktory

„Česká exportní banka a Komerční banka v pátek podepsaly smlouvu o financování jednoho z vůbec největších českých projektů v subsaharské Africe. V této fázi projektu se jedná o rekonstrukci dvou z celkem pěti letišť. Na to banky poskytují financování v objemu zhruba 53 milionů eur, poměrem půl napůl, “ sdělil generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Transcon jako výrobce elektronických zařízení, řídících systémů a dalšího vybavení letišť má pod sebou zhruba dvacítku dalších subdodavatelů z Česka, Evropy i Senegalu. Objednavatelem a smluvní stranou celého kontraktu je senegalské Ministerstvo turistiky a letecké dopravy.

Pro Českou exportní banku se nejedná o první počin v Africe. V současné době ČEB financuje v Africe například vývoz dvou stovek malotraktorů a další zemědělské techniky za 10 milionů eur do Ghany.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.