28. února 2013 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obtěžovali, tak přišel zákaz. Podomní prodejci mají v Karviné utrum

Klamavý podomní prodejce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klamavý podomní prodejce. | foto: Shutterstock

KARVINÁ Karvinští radní schválili nový tržní řád, kterým město zakázalo podomní prodej. Reagovali tak na stále četnější stížnosti lidí, které obtěžují prodejci různých produktů a služeb. Obdobné opatření přijal už například Český Těšín na Karvinsku.

"Máme v posledních týdnech spousty stížností od občanů, kteří jsou stále častěji obtěžováni praktikami samozvaných prodejců zboží a nabízečů různých slev na plynu, elektřině a dalších službách. Chodí po domech, zvoní v domácnostech a při odmítnutí bývají agresívní. Rozhodli jsme se tedy naše občany chránit takovouto formou," vysvětlil karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Připomněl, že ve městě už platí zákaz pouličního prodeje kromě vyhrazených tržních míst, nově tak k němu přibude i zákaz cokoliv nabízet po domech. Pokuty za porušení zákazu mohou dosáhnout až 200 000 korun. Dodržování opatření budou kontrolovat nejen strážníci městské policie, ale také městští úředníci.

"Pochopitelně uvítáme a chceme spolupráci občanů, protože jde o nový předpis. Městská policie má také za úkol občany na svých pochůzkách informovat a zajistí třeba informační letáčky, které bude vyvěšovat v domech hlavně v nejvíce ohrožených lokalitách města, což je třeba Karviná - Nové Město," doplnil Hanzel.

Prodejci před policií utečou

V Českém Těšíně platí zákaz podomního prodeje od počátku letošního roku. Podle mluvčí radnice Doroty Havlíkové se lidé, které podomní prodejci obtěžovali, už několikrát obrátili na městskou policii. Obvykle však ještě před příjezdem strážníků prodejce uteče.

"Je to především psychologická bariéra. Lidé vědí, že mohou prodejcům říci, ať je přestanou obtěžovat, protože jinak zavolají strážníky. V ten moment většinou utíkají," podotkla Havlíková.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz