8. srpna 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Obvinění Standard Chartered z praní peněz může být komplot Američanů

Britská banka Standard Chartered čelí obvinění z praní špinavých peněz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská banka Standard Chartered čelí obvinění z praní špinavých peněz. | foto: Reuters

LONDÝN Ve Velké Británii se ozývají hlasy, že za obviněním z nedovolených obchodních transakcí s Íránem, které vůči britské bance Standard Chartered vznesly regulační úřady ve Spojených státech, může být spiknutí. Myslí si to akcionáři banky i někteří politici. Podle nich může jít o snahu Američanů zdiskreditovat Londýn jakožto konkurenční finanční centrum.

"Já si myslím, že je to soustředěná snaha, kterou zorganizovaly špičky americké vlády. Myslím, že se Washington tímto snaží vyhrát komerční válku a dosáhnout toho, aby se obchody přesunuly z Londýna do New Yorku," řekl člen finančního výboru britského parlamentu John Mann. Ten podle agentury Reuters žádá, aby se případem začal parlament zabývat.

ČTĚTE VÍCE:

Bance hrozí, že přijde v USA o licenci

Úřady státu New York v pondělí banku Standard Chartered obvinily, že v minulých letech umožnila Íránu takzvaně vyprat až 250 miliard dolarů (více než pět bilionů korun). Porušila tak prý zákaz přijatý v rámci ekonomických a politických sankcí proti Íránu.

Třetí britská banka se dostala v USA do problémů

Standard Chartered je za poslední týdny už třetí britskou bankou, která se v USA dostala do problémů. Jiná britská banka Barclays v červnu přistoupila na to, že dobrovolně zaplatí pokutu asi 453 milionů dolarů (zhruba 9,1 miliardy Kč), aby v USA a Británii urovnala obvinění, že manipulovala klíčovou mezibankovní sazbou Libor. O měsíc později upadla v nemilost další britská banka HSBC Holdings, kterou výbor amerického Senátu kritizoval za způsob, jakým dohlíží na podezřelé transakce. HSBC podle Američanů běžně dělala byznys v zemích, kde se snaží legalizovat výnosy z trestné činnosti pašeráci drog, teroristé a daňoví podvodníci.

Britské bance teď hrozí, že v USA přijde o bankovní licenci. Zákaz by se pravděpodobně vztahoval pouze na stát New York, právě tam se ale v rámci USA odehrává drtivá většina bankovních transakcí. Z toho důvodu také akcie banky od začátku týdne ztratily až čtvrtinu hodnoty, i když dnes se jejich kurz zotavil.

Záškodnická instituce?

Zástupce Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York Benjamin Lawsky v pondělí banku Standard Chartered označil za "záškodnickou instituci", která si prý utajenými transakcemi s íránskými organizacemi a vládou mohla přijít na stovky miliony dolarů na poplatcích. Banka se tak prý chovala od roku 2001 asi až do roku 2007. Banka obvinění rázně odmítla, s úřady prý v podobných případech v minulosti vždy spolupracovala.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz