22. března 2013 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Od Ruska se Kypr pomoci nedočká, bankrot hrozí dál

Kypr se obrátil na Rusko a za symbolické jedno euro mu nabídl dvě největší komerční banky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kypr se obrátil na Rusko a za symbolické jedno euro mu nabídl dvě největší komerční banky. | foto: ČTK

NIKÓSIE Rusko-kyperské rozhovory o případné finanční pomoci Kypru skončily bezvýsledně. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil ruský ministr financí Anton Siluanov. Kyperská vláda, která se snaží zemi zachránit před bankrotem, doufala i v ruskou pomoc.

"Co se týče ruské strany, jednání skončila," řekl Siluanov novinářům.

Kyperský ministr financí Michalis Sarris tak z Moskvy po dvoudenním jednání odlétá s nepořízenou.

Sarris před odletem z Moskvy řekl, že cílem jeho cesty do Ruska nebylo žádat o poskytnutí nové půjčky. Navrhoval, aby ruské firmy investovaly do kyperské ekonomiky, případně aby získaly akcie výměnou za budoucí zisky z kyperských nalezišť zemního plynu. Ruská strana ale o návrhy neprojevila zájem. Ruské banky se rovněž odmítly podílet na sanaci kyperských bank.

Fronta před bankomatem na Kypru

Fronta před bankomatem na Kypru

"Neprojevili zájem"

Sarrisova slova potvrdil ministr Siluanov. "Naši investoři se na záležitost podívali. Zájem neprojevili," konstatoval. Podle dřívějších zpráv ruského tisku nemá ruský plynárenský monopol Gazprom zájem o kyperská plynová naleziště proto, že objem zásob je nejasný a nároky na těžební práva vzneslo i Turecko.

Vše o situaci na Kypru:

Pokud jde o restrukturalizaci dluhu, který v roce 2011 Moskva poskytla Kypru ve výši 2,5 miliardy eur, ani tato otázka podle Siluanova nebyla vyřešena. Moskva vyčká na stanovisko Evropské unie, a podle něho se rozhodne.

Nejnovější kyperský plán záchrany před státním bankrotem má za cíl sehnat až 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Je to podmínka k tomu, aby země dostala pomoc deset miliard eur od zemí eurozóny.

Lidovky.cz, ČTK