19. června 2012 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři Pilsen Steel připravují výpovědi a návrh na insolvenci

Dopravní jeřáb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní jeřáb | foto: fest-hf.cz

PLZEŇ Zhruba 900 zaměstnanců plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, kteří jsou od pátku doma a nedostali květnovou výplatu, počkají na peníze do 16. července. Pokud je do té doby nedostanou, dá zřejmě většina z nich výpovědi. Po dalších 15 dnech by odbory podaly hromadný návrh na insolvenci firmy.

Řekli to předáci odborů Miroslav Cink a Ivanka Smolková. Vedení firmy, kterou vlastní ruský podnikatel Igor Šamis, se zatím k situaci nevyjádřilo. "Po podání hromadné insolvence by nám úřad práce mohl finančně pomoc a potom bychom žalovali majitele," uvedl Cink. Návrh na insolvenci zaměstnavatele kvůli nevyplaceným platům lze podle Smolkové podat až 30 dnů po lhůtě splatnosti mzdy.

"Nikdo nás zatím o ničem neinformoval. Vedení s námi nemluví," řekl Cink, který je předsedou odborů v hutích. Podle něj přesvědčovali vedoucí výroby zaměstnance, ať výpověď nedávají, aby se výroba mohla rozběhnout poté, co majitel sežene peníze na provoz a úhrady závazků za energie a materiál.

ČTĚTE TAKÉ

Podle odborářů se mluví o několika možných kupcích - o ruské skupině OMZ (ta Pilsen Steel vlastnila šest let do roku 2010), Siemensu, slovenských Železárnách Podbrezová a o kanadské a indické firmě. Odbory by nového majitele uvítaly.

Odstávky výroby už podle odborářů trvají od loňského listopadu. Tehdy zůstávali zaměstnanci doma vždy několik dnů podle potřeb zaměstnavatele na 80 procentech mzdy, v prosinci na 70 procentech, v lednu na 65 a od února na 60 procentech. "Ze začátku to bylo vždy týden v měsíci, ale od dubna už hodně natvrdo," uvedla Smolková, která je předsedkyní odborů v kovárnách.

Práce je dost, chybí suroviny

Další odstávku už odbory nepodepsaly, protože by měla být za 60 procent mzdy za sníženého základu, a proto jsou nyní lidé doma za 100 procent mzdy. Je ale otázkou, zda peníze dostanou. "Současná situace vyvolá nestabilitu. Vyděsí se ti, kterým dlužíme, i zákazníci," řekla Smolková. Továrna podle ní není v insolvenci. Ta byla zamítnuta 11. června. Další jednání o insolvenci u krajského soudu by podle odborářů mělo být 7. července.

Podle Cinka mají hutě i kovárny Pilsen Steel dost práce, ale chybí jim suroviny. Dvouleté působení Šamise v podniku hodnotí odboráři negativně.

"Před třemi lety jsme byli ziskově třetí, čtvrtá fabrika v kraji. Po více než 800milionových ziscích jsme byli loni ve ztrátě a letos jsme samý dluh," řekl Cink. Podle Smolkové má na současném stavu podíl i management, který v době krize neřešil vzniklé problémy a čekal, že firmu někdo spasí.

Výroba je mimo provoz

Dělníci z Pilsen Steel by měli s hledáním práce asi problém. Jsou jednostranně zaměření, řada z nich má poškozené zdraví. "Problémy už jsou dlouhodobé, ale že to takhle dopadne, jsem nečekal," uvedl šéf Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů Jindřich Brabec. Věří ale, že se najde řešení, protože insolvence nemusí znamenat likvidaci firmy a ztrátu zaměstnání pro všechny. Jediný hutní podnik v kraji, Železárny Hrádek, přijímá jen lidi jako náhradu za odcházející.

Výroba v kovárnách a hutích Pilsen Steel je od pátku mimo provoz. Firma s tržbami přes čtyři miliardy korun vyvážela čtyři pětiny produkce. Vyráběla výkovky a odlitky, zejména zalomených hřídelí pro lodní motory a hřídelí pro velké větrné elektrárny a rotorů.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?