14. září 2009 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odbory představily plán ná záchranu ČSA, počítají i s propouštěním

ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSA | foto: ČTK

PRAHA Odborové organizace Českých aerolinií dnes předložily ministrovi financí Eduardu Janotovi plán, jak firmě příští rok ušetřit přes 900 milionů korun. Podle Janoty se odborářským návrhem bude zabývat nová dozorčí rada, která vzejde z dnešní mimořádné valné hromady.

Žádná ze stran nezveřejnila podrobnosti z plánu. Jak uvedl předák pilotů Filip Gaspar, návrh počítá s úsporou v různých činnostech společnosti, jeho součástí je například pokles mezd zaměstnanců, propouštění nebo snížení nákladů v administrativě.

Novou radu mají tvořit odborníci na krizový management, což je hlavní důvod náhlých změn v kontrolním orgánu. Záměrem ministerstva financí prý není výměna představenstva v čele s prezidentem Radomírem Lašákem. "Teď primárně řešíme situaci v následujících třech týdnech, než skončí proces privatizace," řekl Janota.

České aerolinie se potýkají s krizí a - jak se nedávno vyjádřil Lašák - bojují o přežití. V pololetí ztráta firmy činila 1,8 miliardy korun, na konci roku má přesáhnout dvě miliardy. Lašákovo vedení proto přišlo s plánem na propuštění až 860 lidí ze 4600, omezení linek a snižování mezd. Původní dozorčí rada v čele s Ivanem Kočárníkem s plánem souhlasila.

Odbory vedou mediální válku

Kromě ztráty jsou pro ČSA posledních měsíců typické také mediální přestřelky vedení a odborů, především pilotů. Ti nesouhlasili s navrhovaným snížením mezd o 30 procent a dohodli se s Janotou, že přijdou s vlastním plánem.

Činnost odborů a tlak některých členů vlády byly podle Kočárníka hlavními důvody pro jeho páteční odstoupení z rady. Ze stejných důvodů odstoupila z rady i chomutovská primátorka Ivana Řápková. Janota pak v neděli uvedl, že na dnešním jednání valné hromady firmy bude dozorčí rada obměněna celá. Podle některých informací za personálním zemětřesením stojí ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Veškeré úvahy o dalších krocích státu k ČSA padnou, pokud se firmu podaří prodat konsorciu Unimex - Travel Service. Ministerstvo financí nyní čeká na cenovou nabídku, která by měla přijít do 30. září. Dnešní valná hromada začala v 10:00 na pražské Ruzyni.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!