16. dubna 2015 19:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odboráři ve Škodě Auto jednali o růstu mezd.

Středeční stávka v automobilce Škoda Auto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středeční stávka v automobilce Škoda Auto | foto: MAFRA

MLADÁ BOLESLAV  V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto ve čtvrtek jednali odboráři s vedením firmy o růstu mezd. Předseda odborů automobilky Jaroslav Povšík na středečním protestu před budovou vedení firmy řekl, že pokud ve čtvrtek firma nabídne růst mezd o více než tři procenta, odbory možná obnoví kolektivní vyjednávání. Jinak hrozí třídenní nebo pětidenní stávka.

Automobilka ani odbory nechtěly čtvrteční schůzku komentovat. Za vyšší mzdy ve středu demonstrovaly před budovou vedení automobilky v Boleslavi tisíce zaměstnanců. Asi 2000 lidí demonstrovalo podle místních odborářů v závodě Kvasiny a protestní mítink byl i v nejmenším závodě ve Vrchlabí. Zaměstnanci vyjádřili svůj protest i tím, že pracovali o hodinu méně.

Odbory se s firmou na růstu mezd dosud nedohodly, i když kolektivní smlouva vypršela na konci března. Škoda při posledním kole kolektivního vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců. Odboráři žádají pět procent. Platí také nabídka odborů, že se zaměstnanci vzdají nárůstu mezd, pokud po nich nebude firma vyžadovat takzvaná flexikonta, tedy směny navíc. 

Kvůli situaci kolem kolektivního vyjednávání už bylo zrušeno několik přesčasů, automobilka tak podle Povšíka nemohla vyrobit asi 2 tisíce aut, ve hře je i časově neomezená stávka.

Mluvčí Škody Auto Jana Bahníková se nechtěla ke čtvrtečnímu jednání vyjádřit. „Prosím o pochopení, ale aktuálně nebudeme situaci nijak komentovat,“ řekla. Ani odbory zatím neposkytly ke schůzce žádný komentář.

Roční bonus zaměstnanců až 60 tisíc korun

Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích ve Škodě je kolem 34 000 korun. Odbory už s firmou dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnové výplatě jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25 tisíce korun. Včetně fixní části bonusu vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci tak zaměstnanci dostanou roční bonus asi 60 tisíc korun.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Zákazníkům dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř 13 procent.

Stávky se zúčastnily tisíce zaměstnanců mladoboleslavské automobilky
Před továrnou Škoda auto dnes proběhla stávka odborářů, které se účastnilo...

Ani v kolínské automobilce TPCA se zatím odbory s vedením firmy na růstu mezd nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března. V TPCA je průměrná mzda kolem 30 tisíc korun. Vedení firmy nabídlo růst mezd asi o 500 korun, odbory požadují přibližně 1340 korun. TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 tam meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

ČTK, Lidovky.cz