7. srpna 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odchod Řecka z eurozóny by byl zvládnutelný, tvrdí Juncker

Jean-Claude Juncker | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Claude Juncker | foto: Česká pozice

BERLÍN Odchod Řecka z eurozóny by byl pro měnovou unii zvládnutelný, třebaže by nebyl žádoucí. Řekl to dnes v německé televizi WRD lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který rovněž předsedá Euroskupině, platformě schůzek ministrů financí eurozóny.

"Z dnešního pohledu by to bylo zvládnutelné, to ale neznamená, že je to žádoucí. Neslo by to značná rizika, zejména pro obyčejné lidi v Řecku," řekl Juncker.

ČTĚTE TAKÉ:

Na otázku, zda může kategoricky vyloučit řecký "exit" z eurozóny, Juncker řekl: "Nejméně do konce podzimu ano. A potom také."

Řecká dluhová krize

Řecko počátkem roku 2010 upadlo do dluhové krize a dostalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu pomoc 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč). Ta ale problém s předlužením země nevyřešila a letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci ve výši 130 miliard eur.

Řecko v plnění plánu úspor zaostává

Atény letos výrazně zaostávají v plnění dohodnutého plánu úspor a reforem, což vyvolává stále početnější dohady o jeho odchodu z měnové unie.

Evropští politici obhajovali v minulosti bezprecedentně nákladné záchranné balíky pro Řecko tím, že jeho kolaps by vedl k panice na trzích a strhl by do krize další evropské ekonomiky.

Lidovky.cz, ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz