22. srpna 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Odejde Zuckerberg z vedení Facebooku? Dejte mu šanci, říkají experti

Mark Zuckerberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg | foto: Reuters

Akcie Facebooku od jeho vstupu na burzu téměř neustále klesají a už se začaly ozývat hlasy, zda by nebylo lepší, kdyby jeho zakladatel, osmadvacetiletý Mark Zuckerberg, z vedení firmy odešel.

V pondělí se cena akcií Facebooku propadla na nové rekordní minimum 18,75 dolaru. Od květnového debutu firmy na burze tak klesla o více než polovinu, proto není divu, že investoři začínají mít o firmu pod Zuckerbergovým vedením obavy. Podle profesora na obchodní akademii Stern Newyorské univerzity Aruna Sundararajana by ale měli brát v potaz spíše dlouhodobější výhled, napsal server nbcnews.com.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsem si jistý, že Zuckerberg je schopný najít cestu, jak z Facebooku udělat úspěšnou veřejně obchodovatelnou společnost," řekl Sundararajan. Pokud ale jde o další směřování společnosti, měl by se spíše zaměřit na dlouhodobý výhled," dodal.

Facebook má potenciál stát se bilionovou společností

Firma je podle profesora stále ve stadiu evoluce, ale má potenciál stát se velice ceněnou společností. Proto by jí investoři měli dát dostatek času tento potenciál rozvinout. I když se teď investoři poklesu cen akcií obávají, měli by si na Zuckerbergovo vedení zvyknout, je to lepší řešení, než kdyby začali revoltovat, myslí si Sundararajan.

"V této fázi potřebuje ve vedení někoho, kdo bude věřit v její budoucí šance a bude rozumět její základní vizi, někoho, kdo bude nadšený do budování bilionové společnosti. Nepotřebuje sezonního manažera, který se snaží jen vydělávat na Wall Street," uvedl Sundararajan.

Doteď Facebook čelil několika soudním přím s akcionáři, které začaly letos v květnu vstupem firmy na burzu. Emise akcií byly zmařeny technickými závadami na akciovém trhu Nasdaq, objevily se stížnosti na pomalé potvrzování objednávek a akcie byly obchododvány za velmi vysokou cenu.

Vina za chyby v obchodování samozřejmě náleží Zuckerbergovi, ale také existují příklady nových technologických firem jako Apple nebo Yahoo, které v počátcích bojovaly o postavení veřejné společnosti stejně a později přišly na to, že nahrazením zakladatelů za profesionální manažery se problémy nevyřešily, píše server NBC.

Má Zuckerberg šanci stát se novým Gatesem?

"Zuckerberg může dospět do své role stejně, jako se to povedlo softwarovému králi Billu Gatesovi, který se budováním Microsoftu také teprve učil. Zuckerberg má ale ještě pár lekcí před sebou, myslí si Jeffrey Sonnenfeld z katedry korporátního managementu na univerzitě v Yale.

"Potřebuje se ještě něco naučit o vedení od svých lidí, " řekl Sonnenfeld CNBC. Vždyť Facebook má ve správní radě uznávané lídry v oblasti technologií, třeba softwarového inženýra Marka Andreessena, který se podílel na prvním webovém prohlížeči Mosaic, spoluzakladatele PayPal Petera Thiela nebo Reida Hoffmana, jenž spoluzaložil LinkedIn.

"Mnoho špičkových ředitelů se učí za chůze," uzavírá Sonnenfeld. "Zuckerberg teď musí ukázat, že se nezalekne výzvy. Nejde o to, aby vrátil cenu akcií  k 38 dolarům. Měl by se soustředit na vedení firmy  a nenechat se děním na akciovém trhu znepokojovat ."

Akcie Facebooku stále oslabují. Co bude dál?

Facebook vstoupil na akciový trh Nasdaq s emisní cenou 38 dolarů. Po krátkém vzestupu však jeho akcie prakticky neustále oslabují. Za poklesem podle analytiků stojí hlavně pochybnosti o tom, zda je firma schopna pokračovat v růstu, který vykazovala před vstupem na trh.

Společnost Facebook vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistou ztrátu 157 milionů dolarů (přes tři miliardy korun). Po odečtení jednorázových nákladů souvisejících s emisí akcií však dosáhla zisku 295 milionů dolarů. Čtvrtletní tržby stouply o 32 procent 1,18 miliardy dolarů.

rkaŠárka Bláhová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!