18. března 2015 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Opel prchá z Ruska kvůli mizerným prodejům. Zavře i továrnu

Opel Corsa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opel Corsa | foto: Autoweb.cz

PETROHRAD Automobilka General Motors se rozhodla stáhnout svou německou značku Opel z ruského trhu a ukončit výrobu ve své petrohradské továrně. Firma zareagovala na prudký pokles poptávky po automobilech v Putinově zemi

General Motors se v Rusku zaměří na luxusní automobily, a to na značku Cadillac a některé modely Chevrolet vyráběné ve Spojených státech. Celkově ale hodlá přítomnost značky Chevrolet na ruském trhu minimalizovat.

Automobilka předpokládá, že v důsledku reorganizace ruských aktivit vykáže v prvním čtvrtletí mimořádné náklady asi 600 milionů dolarů. 

„Museli jsme v Rusku přikročit k rázným opatřením, abychom ochránili své podnikatelské aktivity,“ uvedl šéf divize Opel Karl-Thomas Neumann. 

Potvrdil také, že GM hodlá v příštím roce obnovit ziskovost svých evropských aktivit.

General Motors plánuje ukončit výrobu v petrohradské továrně do poloviny roku, do prosince pak chce Opel stáhnout z ruského trhu. Největší evropská automobilka Volkswagen se už dříve rozhodla, že v Rusku ukončí prodej vozů Seat.

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!