18. února 2014 16:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Opencard bude řídit městský Operátor. Praha do něj vloží 100 milionů

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Pražští radní schválili založení městské obchodní společnosti, která by měla spravovat "prokletý" projekt Opencard. Do společnosti město vloží 100 milionů korun. Podle radního Jana Vašíčka (TOP 09) je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů.

S vlastníkem autorských práv, firmou eMoneyServices (EMS), musí Praha vyjednat prodloužení v dubnu končící smlouvy, za kterou je trestně stíhaná část pražské rady. Pokud se obě strany nedohodnou, hrozí kolaps a projekt za více než miliardu skončí.

Karta Pražana

Policie obvinila pražské radní včetně primátora Svobody kvůli opencard.

Policie obvinila pražské radní včetně primátora Svobody kvůli opencard.

Karta Opencard už vyšla Prahu přes 1,2 miliardy korun. Slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné s ní platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady.

Problematický projekt pochází z doby někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Je ale kvůli němu stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).

Radní Vašíček už minulý týden řekl, že v řádu několika měsíců by se tak Pražané museli vrátit k používání papírových kuponů.

Rozhodující bude výsledek jednání o podobě další spolupráce. Ve hře je možnost, že Praha od EMS odkoupí veškerá práva k systému Opencard. Pokud ale jednání selžou, je jedinou cestou vzdát se opencard a v otevřené soutěži vysoutěžit celý nový systém.

Příprava, soutěž a nasazení nového systému ovšem potrvá až dva roky. Do té doby musí provoz zajistit EMS - pokud by tak neučinila, karty skončí a milion cestujících si bude muset vyzvednout papírové kupony.

Veškeré kroky a vyjednávání by měly být zastřešeny pod městskou společností, která ponese název Operátor. Rada si od ní slibuje sjednocení a zjednodušení dosud roztříštěného provozu, správy a rozvoje projektu.

Založení společnosti je navíc podmínkou pro vstup potencionálních partnerů. Zájem projevily banky a platební instituce. Vrcholným orgánem firmy bude valná hromada, tedy rada města. Orgány v podobě dozorčí rady a představenstva budou mít po třech členech se čtyřletým funkčním obdobím.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz