Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OTÁZKA DNE: Jsou statistiky publikované agenturami objektivní?

Vzorek populace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzorek populace | foto: Reprofoto

PRAHA V úterý 11.1. proběhla médii zpráva, že Google je v Česku nejpoužívanějším vyhledávacím portálem a že porazil Seznam. Seznam se ale ihned začal bránit, neboť dle něj byla použita špatná statistika. Jaká je důvěryhodnost standardně publikovaných statistik a různých průzkumů trhu? Dá se na ně spoléhat? Za vás se ptaly LN.

Jaroslav Kubera, senátor

Jaroslav Kubera, ODS Pokud vím, tak věnujeme výzkumům pozornost, ale ne zásadní. Co se spolehlivosti týká, sám jsem byl tazatelem a tak vím, že ta spolehlivost není právě veliká. Kdyby byly tyto průzkumy spolehlivé, nebyly by pak takové rozdíly mezi výzkumem a výsledkem.

Problémem těchto průzkumů je, že nikdo lidi nedonutí říkat pravdu. Ať již o tom, koho volili, anebo kde nakupují. Další problém je, že lidé často nemají vlastní názor, jsou ovlivněni médii a pak stačí otázku šikovně položit.

Neříkám, že tyto výzkumy nejsou k něčemu dobré, to samozřejmě jsou, ale věnujeme jim asi tolik pozornosti, jako billboardům. Je to velký byznys a daleko menší významnost, než se tvrdí.

Kateřina Pitrová, katedra ekonomie a kvantitativních metod, ZČU

Kateřina Pitrová, ZČUVětšina agentur funguje tak, že si u ní někdo zadá průzkum trhu. A ten si potom může s výsledky dělat co chce – zveřejnění je na něm. Důležitý je vždy výběrový vzorek a samozřejmě samotné dotazování nemusí být úplně podle regulí. A odpovědi jsou často zkreslené samy o sobě a to ze dvou důvodů. Za prvé může být chyba u dotazovatele, který pod tlakem, že musí udělat ten den ještě deset dotazníků nějaké prostě vytvoří sám nebo některý zkreslí tak, aby měl cílový vzorek. A za druhé lidé sami lžou – snaží se před dotazovatelem snažit být co nejprůměrnější – nejvíce lžou ohledně svého platu, vzdělání, náboženství a politických preferencí.

Petr Bartoň, Národohospodářská fakulta VŠE

Podle viktoriánského premiéra Disraeliho jsou tři druhy lží: lži, bohapusté lži, a statistika. Churchill měl zase "věřit jen těm statistikám, které si zfalšoval sám." Statistika sama o sobě nelže, je to velice přesný nástroj.

Můžete však uměle dostat jakýkoli výsledek chcete - dvěma základními způsoby: buďto se neptáte náhodných "reprezentativních lidí" (ale třeba jenom těch, co jdou v poledne po ulici v centru města), nebo ve skutečnosti měříte jen X a vydáváte to za měření Y (např. ignorujete ty aspekty, které se vám nehodí).

Google všakpoužívejte: vždy si jeho pomocí vyhledejte, jak byla udávaná procenta čehokoliv naměřena!

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...