Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

OTÁZKA DNE: Jsou statistiky publikované agenturami objektivní?

Vzorek populace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzorek populace | foto: Reprofoto

PRAHA V úterý 11.1. proběhla médii zpráva, že Google je v Česku nejpoužívanějším vyhledávacím portálem a že porazil Seznam. Seznam se ale ihned začal bránit, neboť dle něj byla použita špatná statistika. Jaká je důvěryhodnost standardně publikovaných statistik a různých průzkumů trhu? Dá se na ně spoléhat? Za vás se ptaly LN.

Jaroslav Kubera, senátor

Jaroslav Kubera, ODS Pokud vím, tak věnujeme výzkumům pozornost, ale ne zásadní. Co se spolehlivosti týká, sám jsem byl tazatelem a tak vím, že ta spolehlivost není právě veliká. Kdyby byly tyto průzkumy spolehlivé, nebyly by pak takové rozdíly mezi výzkumem a výsledkem.

Problémem těchto průzkumů je, že nikdo lidi nedonutí říkat pravdu. Ať již o tom, koho volili, anebo kde nakupují. Další problém je, že lidé často nemají vlastní názor, jsou ovlivněni médii a pak stačí otázku šikovně položit.

Neříkám, že tyto výzkumy nejsou k něčemu dobré, to samozřejmě jsou, ale věnujeme jim asi tolik pozornosti, jako billboardům. Je to velký byznys a daleko menší významnost, než se tvrdí.

Kateřina Pitrová, katedra ekonomie a kvantitativních metod, ZČU

Kateřina Pitrová, ZČUVětšina agentur funguje tak, že si u ní někdo zadá průzkum trhu. A ten si potom může s výsledky dělat co chce – zveřejnění je na něm. Důležitý je vždy výběrový vzorek a samozřejmě samotné dotazování nemusí být úplně podle regulí. A odpovědi jsou často zkreslené samy o sobě a to ze dvou důvodů. Za prvé může být chyba u dotazovatele, který pod tlakem, že musí udělat ten den ještě deset dotazníků nějaké prostě vytvoří sám nebo některý zkreslí tak, aby měl cílový vzorek. A za druhé lidé sami lžou – snaží se před dotazovatelem snažit být co nejprůměrnější – nejvíce lžou ohledně svého platu, vzdělání, náboženství a politických preferencí.

Petr Bartoň, Národohospodářská fakulta VŠE

Podle viktoriánského premiéra Disraeliho jsou tři druhy lží: lži, bohapusté lži, a statistika. Churchill měl zase "věřit jen těm statistikám, které si zfalšoval sám." Statistika sama o sobě nelže, je to velice přesný nástroj.

Můžete však uměle dostat jakýkoli výsledek chcete - dvěma základními způsoby: buďto se neptáte náhodných "reprezentativních lidí" (ale třeba jenom těch, co jdou v poledne po ulici v centru města), nebo ve skutečnosti měříte jen X a vydáváte to za měření Y (např. ignorujete ty aspekty, které se vám nehodí).

Google všakpoužívejte: vždy si jeho pomocí vyhledejte, jak byla udávaná procenta čehokoliv naměřena!

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...