12. května 2009 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pád průmyslu konečně začíná zpomalovat

Rozestavěná budova justičního paláce v Brně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěná budova justičního paláce v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Průmyslová výroba v Česku v březnu meziročně klesla o 17 procent. Pokles tak mírně zpomalil z únorových 23,4 procenta. Zlepšovat se začíná i situace stavebnictví, který meziročně sice ztratil přes devět procent, ještě v únoru však byla situace o pět procentních bodů horší.

Po očištění od sezonních vlivů, včetně vlivu počtu pracovních dnů, byla průmyslová produkce meziročně nižší o 19 procent.

Průmysl už si snad sáhnul na dno

ČSÚ dnes také mírně k lepšímu revidoval předběžný údaj z konce dubna, který hovořil o poklesu průmyslové produkce o 17,5 procenta. "Do dalších měsíců je výhled ovšem daleko optimističtější, důvodem je zlepšení zahraniční poptávky po našem zboží (díky šrotovnému), navíc dochází ke zlepšení indikátorů důvěry jak v zemích eurozóny, tak i v české ekonomice. Za celý letošní rok pak očekáváme pokles průmyslu o 8,6 procenta," komentoval dnešní údaje Jiří Škop z Komerční banky.

Stavebníkům pomáhají veřejné zakázky

Stavební výroba po očištění od vlivu pracovních dnů klesla o dvanáct procent. Podobně jako v předchozích měsících pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství, rostla naopak produkce inženýrského stavitelství. "Pokračuje tak trend nižšího zájmu investorů o výstavbu komerčních a bytových nemovitostí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek s s tím, že se jedná o důsledek současné hospodářské recese.

Díky veřejným zakázkám pro inženýrské stavby je ovšem na tom stavebnictví podle Dufka stále mnohem lépe než průmysl a přibírá dokonce i nové zaměstnance. "Hlavní roli však sehrávají veřejné zakázky a možnosti jejich financování," dodal.

Pracovní místa jsou, ale za nižší mzdy

Průmyslové firmy v březnu dále propouštěly, průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 9,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu v březnu meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 23.370 korun.

Ve stavebnictví se průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně naopak o půl procenta zvýšil. Průměrná měsíční nominální mzda ale meziročně klesla o 11,3 procenta a činila 26.041 korun.

Ve všech 27 zemích Evropské unie byla očištěná průmyslová výroba v únoru nižší o 17,5 procenta. Údaje za březen zveřejní evropský statistický úřad ve středu.

ČTK