Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pád průmyslu konečně začíná zpomalovat

Rozestavěná budova justičního paláce v Brně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěná budova justičního paláce v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Průmyslová výroba v Česku v březnu meziročně klesla o 17 procent. Pokles tak mírně zpomalil z únorových 23,4 procenta. Zlepšovat se začíná i situace stavebnictví, který meziročně sice ztratil přes devět procent, ještě v únoru však byla situace o pět procentních bodů horší.

Po očištění od sezonních vlivů, včetně vlivu počtu pracovních dnů, byla průmyslová produkce meziročně nižší o 19 procent.

Průmysl už si snad sáhnul na dno

ČSÚ dnes také mírně k lepšímu revidoval předběžný údaj z konce dubna, který hovořil o poklesu průmyslové produkce o 17,5 procenta. "Do dalších měsíců je výhled ovšem daleko optimističtější, důvodem je zlepšení zahraniční poptávky po našem zboží (díky šrotovnému), navíc dochází ke zlepšení indikátorů důvěry jak v zemích eurozóny, tak i v české ekonomice. Za celý letošní rok pak očekáváme pokles průmyslu o 8,6 procenta," komentoval dnešní údaje Jiří Škop z Komerční banky.

Stavebníkům pomáhají veřejné zakázky

Stavební výroba po očištění od vlivu pracovních dnů klesla o dvanáct procent. Podobně jako v předchozích měsících pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství, rostla naopak produkce inženýrského stavitelství. "Pokračuje tak trend nižšího zájmu investorů o výstavbu komerčních a bytových nemovitostí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek s s tím, že se jedná o důsledek současné hospodářské recese.

Díky veřejným zakázkám pro inženýrské stavby je ovšem na tom stavebnictví podle Dufka stále mnohem lépe než průmysl a přibírá dokonce i nové zaměstnance. "Hlavní roli však sehrávají veřejné zakázky a možnosti jejich financování," dodal.

Pracovní místa jsou, ale za nižší mzdy

Průmyslové firmy v březnu dále propouštěly, průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 9,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu v březnu meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 23.370 korun.

Ve stavebnictví se průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně naopak o půl procenta zvýšil. Průměrná měsíční nominální mzda ale meziročně klesla o 11,3 procenta a činila 26.041 korun.

Ve všech 27 zemích Evropské unie byla očištěná průmyslová výroba v únoru nižší o 17,5 procenta. Údaje za březen zveřejní evropský statistický úřad ve středu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...