6. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pap Oil odmítá platit pokutu za špatný benzin, je prý příliš vysoká

Čerpací stanice Pap Oil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice Pap Oil. | foto: ČTK

PRAHA Společnost Pap Oil nesouhlasí s pokutou 1,4 milionu korun, kterou jí za prodej nekvalitního benzinu udělila Česká obchodní inspekce a zvažuje kroky, kterými by rozhodnutí zvrátila. Sankce je prý nepřiměřeně vysoká.

Síť čerpacích stanic Pap Oil v Česku provozuje společnost Slovnaft. "Vzhledem k tomu, že kvalita pohonných hmot je základní podmínkou úspěchu na trhu čerpacích stanic, odmítáme podezření na úmyslnou manipulaci s palivem. Benzin, jehož kvalitativní parametry nesplnily požadavky normy, nemohl poškodit vozidla našich zákazníků," uvedl mluvčí společnosti Anton Molnár.

"Ihned, jakmile se společnosti Pap Oil dozvěděla o nevyhovujícím výsledku kontroly, ukončila prodej tohoto paliva, na vlastní náklady ho z nádrže čerpací stanice odčerpala a nahradila novým. I proto trváme na tom, že výše sankce je nepřiměřeně vysoká a zvažujeme další kroky v této věci," doplnil Molnár.

ČTĚTE TAKÉ:

Inspekce v první instanci rozhodla v květnu o udělení pokuty ve výši 1,5 milionu korun. Společnost Pap Oil se proti pokutě odvolala a inspekce následně pokutu snížila o 100 tisíc korun.

Sankce ale i tak zůstává nejvyšší, jakou letos ČOI udělila za prodej nejakostních paliv. Pokud by Pap Oil chtěl napadnout i druhé rozhodnutí inspekce, musí se obrátit na správní soud.

Kontroly za kvalitní palivo

Čerpací stanice. Ilustrační foto.

Inspektoři odhalili u pumpy Pap Oil v Černošíně na Tachovsku nekvalitní benzin letos v únoru a opětovně v březnu. Benzin nevyhověl jakostním požadavkům v ukazatelích konec destilace a oktanové číslo.

ČOI provádí kontroly kvality pohonných hmot pravidelně. Podle zatím posledních dostupných údajů nevyhovělo v červenci jakostním požadavkům 3,6 procenta vzorků odebraných u českých pump. Letos nejhorší situace byla v dubnu, kdy kontrole nevyhovělo 4,8 procenta vzorků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!