Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Strhávání peněz z neaktivních účtů PayPalu je v pořádku, reaguje Česká obchodní inspekce

Americká platforma PayPal vstupuje na čínský trh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká platforma PayPal vstupuje na čínský trh. | foto: Reuters

Praha S logikou nevyužíváš - zaplatíš, přišla světoznámá platební platforma PayPal. Mezi novými podmínkami je totiž i taková, že pokud se účet uživatele tváří jako neaktivní po dobu roku a déle, účtuje si služba poplatek 300 korun. Podle České obchodní inspekce je vše v pořádku, uživatelé jsou o změně informováni s dostatečným předstihem.

„Uvedená změna vlastně nejvíce připomíná již fungující model mnoha bank, které si účtují poplatky za vedení účtu jen u těch spotřebitelů, kterým na účet například nechodí určitá částka měsíčně. Spotřebitel se tedy může svobodně rozhodnout takovou službu za uvedených podmínek (ne)využívat, případně se ze služby odhlásit,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. 

Podle něj je důležité, že zákazníci jsou na změny podmínek upozorněni již v těchto dnech, tedy dostatečně dopředu. Zrušit si bezplatně účet mohou totiž všichni uživatelé až do 16. prosince. 

Poplatek 300 korun, v jiných zemích 12 eur či 12 liber, zaplatí pak ti uživatelé, kteří účet nevyužili pro platbu, zaslání finančních prostředků nebo se vůbec nepřihlásili v posledních 12 měsících. Částka bude z účtu automaticky stažena v plné výši či ve výši zůstatku. Jak bude PayPal postupovat v případě nulového zůstatku, smluvní podmínky nedefinují.

„Není v rámci dozoru České obchodní inspekce kompetentní řešit oprávněnost výše poplatku, jednalo by se v případě sporu o soukromoprávní vztah, o kterém by mohl závazně rozhodnout výhradně soud,“ dodal Fröhlich.

Kromě České republiky se novinka týká také Slovenska, Velké Británie, Bulharska, Maďarska a dalších evropských zemí. Účet lze zrušit zde.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...